23 Ocak 2019, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

Yöresel Yemekler

tokat yemek

Köyümüzde genellikle evlerin bir odası mutfak olarak kullanılmaktadır. Mutfağa yöremizde “Aşgana” denilmektedir. Aileler günlük olarak aşganada oturmaktadırlar. Yemekler genellikle aşganadaki yer sofrasında yenilir. Aşgananın bir köşesinde "ocaklık" denilen yemek yapmaya yarayan yer ocağı bulunmaktadır. Mutfağın diğer köşesinde ise kiler olarak kullanılan tahtadan yapılmış bir dolap bulunmaktadır. Mutfakta ayrıca tabak ve tencerelerin dizildiği "terek", ve bardakların konulduğu "ıraf" bulunmaktadır.

Son derece zengin bir mutfağa sahip olan yöremizin bazı yemeklerini şöyle sıralayabiliriz.

Aşlık çorbası, toğga çorbası (aşlık toğgası, pirinç toğgası, darı toğgası, gendüme toğgası), helle çorbası, kavurma helle, tarhana çorbası, tutmaç çorbası, darı çorbası, pancar çorbası, yoğurtlu hamur çorbası, bacaklı çorba, erişte çorbası, düğün çorbası, zovallı hamur çorbası, erikli çorba.

Madımak, pirpirim, dolma, yaprak sarması, dilme fasülye, uğduma, türlü, fasulye mıhlaması, kelem dolması, melemen, nohut yahnisi, imam bayıldı, efelik dolması, pırasa dolması, kara kelem dolması, boranulu karakelem, ıspanak mıhlaması, patlıcan biber fosulu.

Tokat Kebabı, çoban kavurma, güveç, mimbar dolması, mimbar kavurması, kellepaça.

Avuz, cevizli bat, yağlaş, bulgur pilavı, ekmek kavurması, gaygana, keşkek, tirit, ekmek aşı, keş, dolmaiçi, boranu, zoğal çalhaması, kelek turşusu, pancar turşusu, külde patates, piyaz, soğan öldürmesi, yağlaş.

Cevizli erişte, börek, yufka böreği, çarşaf böreği, bazlama, cevizli parmak, güdül, gömbe, cızlak, gatmer, çökelikli, bişi, tava bişisi, leylek giliği, dönderme, işkefe, peynirli pide.

Cevizli baklava, yufka tatlısı, hasuda, kuşburnu reçeli, halbur tatlısı, dut pekmezi, sütlaç, un helvası, irmik tatlısı, üzüm hoşafı, zoğal ezmesi.

YÖRESEL YEMEK TARİFLERİ

Madımak

alt
alt

Malzemeleri (6 kişilik): 1 kg. madımak, 200 gr. kıyma, 2 kaşık tereyağı, 1 kaşık salça, 1 fincan bulgur, 2 soğan, tuz, karabiber, su.
Hazırlanışı: Madımak bahçe kenarlarından veya harmanlardan toplanır. Madımakların yıkanarak kök tarafındaki kırmızı kısımlar alınarak ayıklanır. Tekrar yıkadıktan sonra süzülür. Soğanlar soyulup yemeklik şeklinde doğranır. Bir tencereye tereyağı konularak eritilir, soğanlar ve kıyma ilave edilerek 4-5 dakika soğanlar pembeleşinceye kadar karıştırılır. Salça ve 7-8 bardak su ilave edilip kaynatılır. Daha sonra madımakları ilave edip kaynatılır ve bulgur eklenir. Tuz, kara biber eklenerek yaklaşık yarım saat bulgurlar pişene kadar kaynatılır. Sıcak olarak servis yapılır.
Afiyet olsun.

Leylek Giliği

alt
Not: Leylek Giliği şehirlerde teflon tavada ve tüplü saclarda da yapılabilir, ancak pelit odunuyla yanan sacdakinin lezzetini tutmaz.

Hazırlanışı: Yaş maya, süt, şeker, sıcak su, az tuz ve un ile cıvıkça bir hamur hazırlanıp bir kenara mayalanmaya bırakılır. Hamurun kabarması beklenirken odun külü ve su ile kül hamuru hazırlanıp, yaklaşık bir cm. kalınlığında giliklerin pişirileceği sacın altı dengeli pişirmesi için sıvanır. Kıvama gelen hamurdan bir kepçe alınıp, sıvı yağ ile yağlanmış sacın üzerine boşaltılarak 10-15 cm.lik yuvarlaklar elde edilir. Arkalı önlü pişirilen gilikler önce sofra bezi üzerine, sonra bir tepsiye alınır. Yan yana dizilen hamurların üzerine kaşık ile dut pekmezi dökülüp, üzerine de dövülmüş ceviz serpilerek servise hazır edilir.
Afiyet Olsun.

Pide

alt
alt

alt
alt

Hazırlanışı: Köyde ekmeklik olarak yoğurulan ve gelmiş hamurdan bir parça ayrılır. Hamur ince olarak açılır. Arasına isteğe göre peynir, ceviz, çökelek, kıyma, konularak kapatılır. Pidenin üzerine, çörek otu karıştırılmış yumurta sürülür. Fırın sönge ile temizlenir. Pideler fırın küreği ile fırına konulur. Pideler yaklaşık 10-15 dakika sonra pişince fırından çıkarılarak üzerine tereyağı sürülür. Yanında soğuk ayranla servis yapılır.
Afiyet Olsun.

Parmak Ekmeği (Cevizli Ekmek)

alt

Parmak Ekmek

Parmak Ekmeği Niksar yöresine özgü cevizli bir ekmek çeşidi olup köy fırınlarında yapılmaktadır.

Malzemeleri: Un, Su, Hamur Mayası, Tuz, Ceviz, Tereyağı, 1 Yumurta, Çörekotu.
Hazırlanışı:Un, su, tuz, hamur mayasını karıştırarak hamuru yoğurun ve üzerini kapatarak yaklaşık iki saat mayalanmaya bırakın.
Hamur mayalanıp kabardığında hamur sofrasının üzerinde bir santimetre kalınlığında açarak üzerine eritilmiş tereyağını dökerek hamurun üzerine dağıtınız. Yağlı hamurun üzerine ince kıyılmış cevizi yayınız. Üzeri yağlanmış ve cevizlenmiş hamuru yaklaşık yumruk büyüklüğünde parçalara ayırınız. Daha sonra cevizleri içine gelecek şekilde hamur parçalarını yuvarlayarak rulo haline getiriniz. Bu rulolardan bir tanesini ortaya koyunuz. daha sonra bu rulonun her iki tarafına birer tane daha ekleyerek resimdeki gibi ekmekleri oluşturunuz. Hamurların üzerine yumurta sarısı ile çörek otunu karıştırarak fırça ile sürünüz. Daha önceden ısıtılmış fırına hazırlanan hamurları yerleştirerek pişmesini bekleyiniz. Pişen ekmekleri fırından çıkarınız. (Parmak ekmeğini elektrikli fırınlarda az miktarda yağlanmış tepsi ile de yapmak mümkündür.) Afiyet Olsun.

Toğga Çorbası (Yayla Çorbası)


Toğga Yayla Çorbası

Hazırlanışı: 5 bardak su tencerede kaynatılır. 1 Adet yumurta sarısı, 1,5 kaşık un, 2 su bardağı yoğurt çırpılarak kaynayan suya ilave edilir. 2 çorba kaşığı pirinç yıkanıp kaynamakta olan tencereye eklenir. Tencerede malzemeler birlikte yaklaşık yarım saat kaynatılır. İçine bir miktar pişmiş nohut eklenir. Bir tavada tereyağı eritilir, içine ince kıyılmış küçük bir soğan, eklenerek karıştırılır, soğan pembeleşince bir çay kaşığı nane ve yeteri kadar tuz ilave edilerek tencereye eklenir. Çorba sıcak olarak servis yapılır. Afiyet Olsun.

Yayla Tarhanası ve Tarhana Çorbası (Tokat Yöresi)

tarhana kurutma
Yaylada tarhana kurutma

tokat yayla tarhanası
Tokat Yöresi Kuru Yayla Tarhanası

Tokat Tarhana Çorbası
Tokat Yöresi Tarhana Çorbası

Tarhana Hazırlanışı: Süzme ayran ve yoğurt kazanın içerisine konularak ocak yakılır. Yavaş yavaş buğday aşlığı (yarma) eklenerek karıştırılır. Karışım katılaşıp buğday pişene kadar karıştırılarak kaynatılır. Ocaktan indirilen tarhana soğumaya bırakılır.
Soğuyan tarhanadan ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak el ile inceltilir. İnceltilen tarhana güneşli bir yere serilmiş ve üzerine kızılotlar konulmuş bir bezin üzeride kurutulur. Kurutulan tarhanalar kışın yenmek üzere tercihen bez torbalara konulur.

Tarhana Kavurması: İnce kıyılmış soğan tereyağında pembeleşinceye kadar karıştırılır. İçine yeteri kadar yaş tarhana katılarak karıştırılır. Sıcak olarak servis yapılır.

Tarhana Çorbası: 5-6 adet tarhana akşamdan suya konularak (5-6 saat) suda bekletilerek yumuşaması sağlanır. Yumuşayan tarhanalar ezilerek tencereye konur. Üzerine su ve tuz ilave edilerek yaklaşık iki saat kaynatılır. Çorba kaynarken karıştırmaya devam edilir. Çorba kıvamına gelince içerisine bir miktar pişmiş nohut ilave edilir. Daha sonra birkaç diş sarmısak ezilerek eklenir. Küçük bir tavada(eskiden yağsoğan tavası denilirdi) tereyağı eritilir, yağa nane karabiber ilave edilerek çorbanın üzerine dökülür. Çorbamız kısık ateşte bir taşım daha kaynatılarak sıcak olarak servis yapılır. Yanında kuru soğan da yenilebilir.
Afiyet Olsun.

Bulgur Pilavı (Sebzeli)


Bulgur Pilavı

Hazırlanışı: Tavada bir kaşık tereyağı eritilerek, içine ince kıyılmış bir orta boy soğan ve bir yeşil sivri biber katılarak karıştırılır. Bir adet patlıcan küçük küpler şeklinde doğranarak karıştırmaya devam edilir. Bir süre sonra kabukları soyulmuş ve ince kıyılmış 2 domates eklenir. Karışım bir süre pişirildikten sonra üzerine su, bulgur ve tuz ilave edilerek pilav pişirilir. Pilav pişince küçük bir tavada (yağsoğan tavası) tereyağı eritilir ve pilavın üzerine dökülür. Pilav bir süre dinlendirmeye bırakılır. Pilav isteğe bağlı olarak yeşil fasulyeli ve domatesli de yapılabilir. Afiyet Olsun.

Hasuda


hasuda

Malzemeler: 1 Bardak nişasta, 5 Bardak su, 1 Bardak toz şeker, 3 Kaşık tereyağı, 1/2 Bardak ceviz içi

Hazırlanışı: 4 bardak su kaynatılır, 1 bardak su ile nişasta karıştırılır, kaynar suya ilave edilir karıştırılarak pişirilir. Piştikten sonra bir tepsiye dökülerek üzerine kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Ceviz serpilerek servise sunulur. Sıcak olarak yenir. Afiyet Olsun.

Sac Çökeliklisi


Sac Çökeliklisi

Malzemeler: 2 Su Bardağı Un, 1 Bardak Çökelek, 1 Demet maydonoz, Tereyağı, Tuz, Su

Hazırlanışı: Un, su ve tuzla kulak memesi kıvamında bir hamur yoğurup, ufak parçalara bölün ve 10 dakika dinlendirip, 1 mm. kalınlığında açın. Açtığınız yufkaların arasına, ince kıyılmış maydanozla karıştırılmış çökeleği koyup, kenarlarını bastırarak yarım ay biçiminde kapatın. Yağsız tavada veya saçta, orta hararette, her iki yüzünü de pembeleştirerek kızartın ve üzerine tereyağı sürün. Sıcak olarak yenir. Afiyet Olsun. İsteğe bağlı olarak aynı şekilde patatesli, kıymalı veya ıspanaklı da yapılabilir. Yalnız iç malzeme önceden hazırlanmış olmalıdır.

Sac Katmeri

katmeri

katmer

Malzemeler: 2 Su Bardağı Un, Tereyağı, Tuz, Su

Hazırlanışı: Sacın altı yakılır ve ataşten tamamen yanmış köz olmuş olması, ateşten duman çıkmaması gerekir. Ancak bu ateşte sac katmeri pişirilir. Gelen misafire de sac katmeri yapmak adettir. Hamuru, tuz, su ve un ile yoğrulur. Unu ince elekle elenmiş undandır. Yufkaya yakın büyüklükte açılır ve önceden eritilmiş yağ ile hamur yağlanır. Eskiden sade yağ kullanılırdı bugün biraz zeytinyağı ve margarinde katılır.  Yağlanan hamur uçları karşılıklı katlanarak kare şeklinde bohça yapılır. Bu iş bitince, önce yapılanların yağı donar, hafifçe oklava ile açılıp sac üstüne konur. Sade yağ ile sac üzerinde iki yüzlü pişerken yağlanırsa tel tel olur daha fazla “Tel döker”. Bu iş biraz zahmetli olduğundan, piştikten sonra tepsiye alınıp yağlanır.. Sıcak olarak yenir. Afiyet Olsun. Evde teflon tavada, elektrikli veya tüplü sacda yapılsa da odun ateşinde pişenin tadını vermez.

Bazlama


BazlamaTereyağı

Malzemeler: 4 Su bardağı su, 2 tatlı kaşığı kuru maya, aldığı kadar un, 4 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı:  Ilık suda şeker ile maya eritilir. Tuz ve elenmiş un ile yumuşak ele yapış­mayan hamur yoğrulur. İki misli kabarana kadar mayalandırılır. Mayalanan hamur tekrar yoğrulur. Büyük bezelere ayrılır. Hamurların her biri 1 cm kalınlığında açılır. Üzeri örtülerek tekrar mayalandırılır. Hamur 20 - 25 cm çapında açılır. Kabarması için biraz dinlendirilir. Hamur ısıtılan saca veya sac bulunmazsa ısıtılan teflon tavaya birer birer konur. Kabarın­ca ters çevrilir. İki tarafta kısık ateşte pişince sacdan veya tavadan alınır. Pişirilirken teflon tavanın ağzı kapatılırsa daha iyi olur. Hemen yenecekse arzuya göre tereyağ sürülebilir.

Cevizli Erişte


Erişte

Malzemeler: 500 gr erişte, 100 gr tereyağı, 1 su bardağı kıyılmış ceviz içi, 1 su bardağı ufalanmış peynir veya çökelek, tuz

Hazırlanışı:  Erişteyi tuz eklenmiş suda haşla ve ilistirle süz. Erittiğimiz tereyağında kavur. Kıyılmış ceviz ve ufalanmış peynirle süsleyip servis yap.
Afiyet olsun.

Cevizli Bat

BatBurada anlatılan bat tarifi Tokat yöresine ait olup köyümüzde bat yaprak sarması yapılmadan önce hazırlanan dolma içi ile de yapılır.

Malzemeler:   250 gram asma yaprağı, 1 bardak yeşil mercimek, 1/2 bardak ince bulgur, 3 yemek kaşığı salça, 1/2 demet maydanoz, 1 demet dereotu, 2 adet domates, 1 tutam reyhan, 2 adet yeşil biber, 1/2 demet taze soğan, 1 adet kuru soğan, 50 gram iç ceviz, tuz, karabiber, pul biber

Hazırlanışı:  Mercimekleri yıkayıp ayıkladıktan sonra. Süzüp, tekrar sudan geçirin ve genişce bir tencerede 2 bardak su ilavesiyle yenecek kıvama gelene kadar haşlayın. Çok hafif sulu bırakarak sıcak olarak muhafaza edin. Bulguru ayıklayıp sıcak olan mercimeğin üzerine ilave edin. Salçayı 1 fincan sıcak suda eriyene kadar karıştırın. Erimiş salçayı mercimeklere ilave edin. Tuzlayıp, biberleyin. Domates, biber, yeşil soğan, dere otu, reyhan, dövülmüş cevizi ilave edilin. Asma yapraklarıyla beraber servis yapın. Bat dolma gibi yaprağa sarılarak yenir. Afiyet olsun.

Tokat Kebabı

tokatkebabTokat kebabını kendiniz yapabileceğiniz gibi; Çamiçinde, Ayvaz'da güzel Tokat kebabı yapılan yerler bulunmaktadır.

Hazırlanışı:  Taze kuzu eti, kuyruk yağı, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve özel pişirilmiş kebap pidesi kullanılarak yapılan ilimize has enfes bir yemektir. Özel kebap ocaklarında yapılır. Küçük parçalar halinde kesilen etler baharat, biber ve soğanla terbiye edildikten sonra hafif yağlanmış şişlere takılmak üzere bekletilir. Şişlerin en başına et ve sebzelerin düşmemesi için patlıcanın sap kısmı takılır. Şiş üzerine bir et bir sebze ve sebze aralarına bir parça kuyruk yağı ve bir iki diş sarımsak dizilir. Patlıcanların kabuğu alınmaz yarıdan kesilmiş ve uzun selvi doğranmış patlıcanlar önceden hafifçe tuzlanmalıdır. Birkaç şişe de etler müstakil olarak takılır.
Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır. Fırının alt kısmında bulunan şaç tepsiye damlayan yağlar toplanır. Özel pişirilmiş pideler bir tepsiye yayılır. Pişen etler ve sebzeler bunun üzerine sıyrılır. Tepsinin ortasına pişen domatesler konulur. Üzerine toplanan yağlardan gezdirilerek servise alınır.
Afiyet olsun.

 

Aşlık Çorbası 

Aşlık Çorbası

Malzemeleri: 1 kase yoğurt, 2 yemek kaşığı un, 1 çay bardağı nohut, 1 çay bardağı aşlık, 2 diş sarımsak, Tereyağ, Nane, Tuz

Hazırlanışı:  Bir tencereye 1 litre su koyup kaynatınız. Suyun içerisine bir çay bardağı buğday aşlığı, tuz ve 1 çay bardağı pişmiş nohut ilave ederek aşlık pişene kadar kaynatınız. İçerisine ayran ilave ederek servis yapınız. Afiyet olsun.
Not: Buğday yarmasının çekilmişine aşlık denilmektedir.

Kör Toğga Çorbası (Aşlık Toğgası)

Aşlık Toğgası

Malzemeleri: 1 kase yoğurt, 2 yemek kaşığı un, 1 çay bardağı nohut, 1 çay bardağı aşlık, 2 diş sarımsak, Tereyağ, Nane, Tuz, 1 yumurta sarısı

Hazırlanışı:  Tencereye yoğurdu, unu ve bir yumurta sarısı koyup çırpıyoruz. Suyunu ekliyoruz. Aşlığı nohutu katıp karıştırıyoruz. Ocağa koyup aşlık pişene kadar pişiriyoruz.  Üzerine tavada tereyağını eritip naneyi karıştırıp çorbanın üzerine boşaltıyoruz. 2 diş sarımsağı çorbanın içinde pişiriyoruz veya rendeleyip servis yapacağımız zaman çorbaya karıştırıyoruz. Sıcak olarak servis yapıyoruz.  Afiyet olsun.
Not: Buğday yarmasının çekilmişine aşlık denilmektedir.

Zoğlallı Çorba

Kızılcık Kuru Zoğal

Malzemeleri: 1 çay bardağı kurutulmuş zoğal (kızılcık), 1/2 su bardağı aşlık, 1 adet küçük kuru soğan, 1 tatlı kaşığı nane, Tuz

Hazırlanışı:  Tencereye kurutulmuş zoğalları koyup güzelce yıkıyoruz. Bir kase su koyuyoruz. Zoğalları pişene kadar haşlıyoruz. Biraz daha su ilave edip kaynatıyoruz. Üzerine aşlığı karıştırarak ilave ediyoruz. Aşlıklarda pişince ocaktan alıyoruz. Diğer tarafta tavaya tereyağını, kuru soğanı kare şeklinde küçük küçük doğruyoruz. Soteledikten sonra naneyi ilave ediyoruz. Sosu çorbanın üzerine gezdirip sıcak servis yapıyoruz. Afiyet olsun.
Not: Bu çorbayı kurutulmuş vişne, erikle de yapabilirsiniz. Hangi meyve ile yaparsanız ismini o meyveden alır.

Erikli Hamur Çorbası

Erikli Hamur Çorbası

Malzemeleri: 10-12 adet kuru ekşi erik, 1 kase çorbalık hamur (köy makarnası), biraz kuru nane, biraz sıvı yağ, biraz salça.

Hazırlanışı: Yağı tencereye koyun, üzerine de naneyi koyun ve karıştırın. Çok nefis bir koku verecektir. Salçayı da  ilave ettikten sonra sıcak su ilave edin. Kuru erikleri de koyup yumuşatıncaya kadar kaynatın. Erikler pişince çorbalık hamuru da atıp pişirin.
Afiyet olsun.

Bacaklı Çorba

Bacaklı Çorba

Malzemeleri:  1 su bardağı yeşil mercimek, 1 çay bardağı barbunya fasulye (Haşlanmış), 1 çay bardağı çorbalık erişte, 1 adet kuru soğan, 1 tatlı kaşığı salça, Tereyağ, Nane

Hazırlanışı: Tencereye mercimeği koyup yıkıyoruz. Üzerine su koyup haşlıyoruz. Diğer tarafta tavaya yağı koyup kuru soğanı kare şeklinde doğrayıp soteliyoruz. Salçayı katıp karıştırıyoruz. Naneyi ekleyip biraz su koyup kaynatıyoruz. Pişen mercimeğin içine boşaltıp karıştırıyoruz. Biraz daha su ilave edip kaynayınca barbunya fasulyeyi, erişteyi ve tuzunu katıp erişteler pişene kadar pişiriyoruz. Sıcak olarak servis yapıyoruz. Afiyet olsun.

Mısır Çorbası

Mısır Çorbası

Malzemeleri: 1/2 kg sarı veya beyaz değirmende çekilmiş kuru mısır, 1 çay bardağı barbunya fasülye, 3 kg yogurt, tuz.

Hazırlanışı: Mısır ve fasülye ayıklanıp yıkanır. Bir tencereye konularak üzerine çıkana kadar su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilerek mısırlar pişene kadar kısık ateşte kaynatılır. Kıvamına genlince  ateşten alınır. İyice karıştırılıp, su ve yoğurt karışımı ilave edilir. Afiyet olsun.

Tutmaç Çorbası

Tutmaç Çorbası

Malzemeleri: 1 kase kare kesilerek kurutulmuş hamur, 1 litre su, 2 diş sarmısak, bir çay bardağı nohut, bir tutam nane, bir kaşık tereyağı, tuz,

Hazırlanışı: Bir tencereye 1 litre suyu koyarak kaynatın. Su kaynayınca içerisine kare kesilmiş kurutulmuş hamurun 3/4 ünü katınız. Hamur pişmeye yaklaşınca içerine 1 çay bardağı pişmiş nohut, ezilmiş 2 diş sarımsak ekleyiniz. Ayrı küçük bir tavaya bir kaşık tereyağını erit içerisine kalan hamuru ekle, kısık ateşte pembeleşinceye kadar karıştır. Üzerine nane ve tuz koyarak çorbanın üzerine ekleyiniz. Kısık ateşte bir taşım kaynatınız. Bir su bardağı yoğurt ile 1 subardağı suyu karıştırınız. Derin bir kaba çorbayı alarak hazırlanan ayranı ilave ediniz. Çorbanız servise hazırdır.  Afiyet olsun.

Un Helvası

Un Helvası

Malzemeleri: 1 kg tuzsuz tereyağı, 1 kg un, yarım kg şeker, 1,5 kg süt, iç ceviz

Hazırlanışı: Tereyağını genişçe bir tavada eritiniz. Unu yavaş yavaş ilave ediniz. Kısık ateşte un pembeleşinceye kadar kavurun. İçerisine şekeri ve sütü ilave ederek karıştırınız. Kulak memesi kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam ediniz. İsteğe bağlı olarak üzerine ceviz ilave edilerek servis yapılır. Afiyet olsun.

Kuru Patlıcan Biber Dolması


Kuru Patlıcan Biber Dolması

Malzemeleri: 10 tane kuru patlıcan, 10 tane kuru biber, yarık kg kıyma, 1 su bardağı pirinç, 2 tane orta boy soğan, 1 su bardağı sıvıyağ, yarım demet maydonoz, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 er çay kaşığından az karabiber,kimyon, nane, pulbiber.
Hazırlanışı: Biberler ve patlıcanlar yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 10 dk haşlanır ve süzülür. Önce kıyma kavurulur, kıyma suyunu çekince yağ ve ince kıyılmış soğan ilave edilir, sonra salçası ve baharatı ilave edilir, sonra yıkanıp süzülmüş pirinç ilave edilir, en son kapatırken ince kıyılmış maydonoz konulup tencerenin kapağı kapağı kapatılıp 5-10 dk dinlenmeye bırakılır, haşlanan biberler ve parlıcanlar doldurulur azar azar.  Arada su ilave edilerek pişirilir. Afiyet olsun.

Yaprak Sarması

yaprak

Yaprak sarması

yaprak sarma

Etli Yaprak Sarması

Yaprak sarması

1- Nohutlu Yaprak Sarması:
Malzemeleri: 1 su bardağı buğday aşlığı, 1 su bardağı akşamdan ıslatılmış nohut, 1 tatlı kaşığı kurunane, 1 çorba kaşığı yağ, 2 çay kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı salça, üzüm yaprağı, yarım demet maydonoz, pulbiber, kara biber,  4 adet soğan, Kemikli et.
Hazırlanışı: Bulguru 1 su bardağı ılık su ile ıslatınız. İnce kıyılmış soğanı, maydonozu, salça, nane, yağ, tuz, pul biber, nohut,  karabiberi ve diğer iç malzemelerini katıp karıştırınız. Tencerenin dibine kemikli etleri diziniz. İç malzemeyi üzüm yapraklarına küçük küçük sarıp etin üzerine diziniz. Sarmanın üzerine çıkana kadar ılık su ilâve ederek kısık ateşte pişiriniz. Tencere suyunu çektikten sonra tekrar ayrı bir tavada 1 çay bardağı yağa 1 kaşık salça katarak sos hazırlayın. Hazırladığınız sosu tencerenin üzerine dökünüz. Yarım saat daha kısık ateşte pişiriniz. Afiyet Olsun.
Not: İsteğe bağlı olarak iç malzemeye kıyma da eklenebilir.

2- Zeytinyağlı Yaprak Sarması: 
Malzemeleri: 500 gr üzüm yaprağı, 2 su bardağı dolmalık pirinç, 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 kaşık salça, 1 soğan, tuz, karabiber, kırmızı pulbiber, nane, su, isteğe bağlı olarak 2 tatlı kaşığı dolmalık fıstık ve 2 tatlı kaşığı kuşüzümü.

Hazırlanışı: Pirinci yıkayıp süzünüz. Soğanı soyup ince ince kıyın. Zeytinyağını tencereye alıp soğanı ekleyin. Biraz pembeleştirip süzülmüş pirinci ilave edin. 1-2 dakika kavurun. Salça, fıstık, üzüm, tuz ve baharatı ilave edip karıştırın, ocaktan alın. Salamura üzüm yapraklarını yıkayınız. Bir tepsinin içinde yaprakları tek tek açarak hazırladığınız iç malzemeden ortalarına ekleyip sigara şeklinde sarın. Sarmaları bir tencereye dizip üzerine bir tatlı kaşığı salça, 1 çay bardağı sıvı yağ ve kenarından görülene kadar su ilave ederek üzerine bir tabak kapatın. Ağır ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Bu arada üzerine bir adet limon sıkınız. Kapağı kapalı olarak soğumaya bırakın. Sarmaları servis tabağına alıp üzerini limon dilimleriyle süsleyip servis yapın. Afiyet olsun.
Not: İsteğe bağlı olarak iç malzemeye kıyma da katılabilir.

  • NOT: Sayfamıza yemek tarifi eklemek için aşağıdaki "Yorum Yaz" bölümünü kullanabilirsiniz.

DİKKAT!
Çok büyük bir çaba harcayarak oluşturulan bu sayfamız ve yöresel kültürümüzü tanıtan diğer sayfalarımız kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılarak hiç bir yerde yayınlamamaz.
© Tüm Hakları Saklıdır.

Facebook'ta Paylaş

Yorumlar   

 
0 #12 mustafa22 28-09-2014 13:07
ödevime çok yardımcı oldu da hangisini seçecem bilmiyom.
Alıntı
 
 
+1 #11 reyyan 20-04-2014 14:09
G :D üzel bir site ödevime yardımcı oldu
Alıntı
 
 
+3 #10 bahar ada 08-04-2013 18:18
ödevimi buna bakarak yapıyorum hepsi birbirinden güzel yemekler hangisini seçeceğimi bilemiyorum
Alıntı
 
 
0 #9 bahar ada 08-04-2013 18:16
ödevimi bundan bakarak yapıyorum vallahi hangisini yazayım bilmiyorum.
Alıntı
 
 
+1 #8 kerem 04-12-2012 20:00
:P süper yemekler
Alıntı
 
 
+1 #7 tokatlı 20-10-2012 14:15
bir tokatlı olarak çok gururluyumyum bide tariflerde sironu patetesliyi unutmuşlar bunları eklemeleri önemle rica olunur :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :P :roll:
Alıntı
 
 
0 #6 kader 16-09-2012 14:11
yemeklerin bazıları güzellll
Alıntı
 
 
0 #5 akın 01-12-2011 17:26
;-) 8) süper yemekler
Alıntı
 
 
+1 #4 Hande 12-10-2010 00:01
:-);-):D;-):sad ::sad::o8):P:-* :cry: qüzeL..
Alıntı
 
 
+1 #3 eda 11-10-2009 21:41
:-*:cry::P;-)ço k güzel
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2400
mod_vvisit_counterDün1340
mod_vvisit_counterBu Hafta5343
mod_vvisit_counterBu Ay36817
mod_vvisit_counterToplam16840606

Şu anda 23 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız