12 Aralık 2018, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

Gül'den, Niksarlılara Plaket

cumhurbask_gul

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Niksarlı hayırsever işadamlarına plaket verdi.

Gül, Tokat ziyaretleri çerçevesinde Grand Ballıca Otel'de, Tokat Valisi Şerif Yılmaz, Tokat Milletvekilleri, belediye başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, yerel basın, şehit aileleri, gaziler ve iş adamlarıyla bir araya geldi.

Aralarında Sanatçı Seda Sayan'ın bulunduğu Tokat'ta 2000 - 2010 yılları arasında eğitime katkı sağlayarak okul yaptıran bir çok hayırseverin yanı sıra Niksar'da okul yaptıran Ahmet Altıkulaç ve Erol Turaçlı, Cumhurbaşkanı Gül'den onur plaketi aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, 2000 yılından sonra Tokat'ta eğitime katkıda bulunan hayırseverlere plaketlerini vermesinin ardından yaptığı konuşmada, en son ziyaretinden sonra kenti çok daha güzel gördüğünü ve gördüklerinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Kentte 1992 yılında kurulan Gaziosmanpaşa Üniversitesinin 30'a yakın fakültesinin olmasından mutluluk duyduğunu belirten Gül, ''Üniversite deyince YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hemşehriniz biliyorsunuz. Eminim ki kendi memleketindeki üniversiteye ayrı bir dikkati olacaktır. Bu dikkat sadece imkanlar verme açısından değil üniversitenin eğitiminin en iyi şekilde olması, kalitesinin en yüksek seviyede olması konusunda da gözü tamamen üniversitenin üzerinde olacaktır. Bu da ayrı bir ayrıcalıktır'' diye konuştu. Önemli olanın üniversite açmak olmadığını vurgulayan Gül, burada eğitim alanların en iyi şekilde mezun olmasını sağlamak gerektiğini kaydetti.  Tokat'ın en çok gazisi ve şehidi olan illerden olduğuna dikkati çeken Gül, bu vesileyle bütün gazi ve şehitleri büyük bir saygıyla selamladığını söyledi.

Şehit ve gazilere sahip çıkmanın herkesin boynunun borcu olduğunu dile getiren Gül, bunun öncelikli olarak devlete düştüğünü belirtti. Gül şunları kaydetti: ''Türk milletinin en asil vasıflarından birisi şehitleriyle, gazileriyle daima onur duymasıdır, onları daima baş tacı etmesidir. O bakımdan biz devlet olarak muhakkak ki en büyük sahiplenmeyi yapacağız ama sizlerin sahiplenmesi ayrı bir anlam taşır. Her zaman şunu söylüyorum hangi mahallede hangi ilde, ilçede, köyde şehit, gazi varsa beldenin o bölgenin o şehrin en onurlu, en baş tacı yapılacak insanları onlardır. Bunu söz olsun diye söylemiyorum.  Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı olduktan sonra her sene bütün şehitlerimizin ailelerini, gazilerimizi Çankaya'ya davet ediyorum, onlarla beraber oluyorum. Bunu sadece şunun için yapıyorum devletin en tepesi, devlet başkanı bunu yapıyorsa bütün illerde valilerimiz, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız  ve vatandaşlarımız aynı önemi ilgiyi gösterecekler diye yapıyorum. Şehitlerimizin mekanları cennet olsun gazilerimize de şifa diliyorum. Onlar bizim onurlarımızdır.''

Törenin eğitime katkılarla sınırlı olduğunu hatırlatan Gül, iş adamlarının başka alanlarda da katkıları bulunduğu bilgisini aldığını söyledi.  Valilik önündeki halka seslenişinde birlik ve beraberliği korumanın karşılıklı saygı ve sevgi göstermenin önemini vurguladığını anlatan Gül şöyle konuştu: ''Biz birbirimize saygı sevgi göstermezsek başkasından bunu bekleyemeyiz. Bu ailede başlar. Okulda, köyde mahallede, ilde ve ülke çapında karşılıklı sevgi ve saygı göstermemiz gerekir. Tabii ki ayrı düşüncelerimiz olacaktır. Türkiye büyük bir ülke. Ayrı, farklı inanç şekilleri olacaktır, farklı etnik yapılar olacaktır. Bunların hepsi bu ülkenin zenginliğidir ama hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, hepimiz en asil vatandaşlarız. Kanunlar yasalar önünde hepimiz birbirimize eşitiz. Kim daha önde olabilir. Kimin vatanı, milletti ve insanlık için daha çok hizmeti varsa o önde olabilir açıkcası. Ama birbirimize eşitiz. O bakımdan birliğimizi beraberliğimizi farklılıklarımızı saygı göstererek korumak, en büyük başarı budur. Bunun bilincine vardığımız kanaatindeyim.  Zaman zaman belki eğitimsizlikten dolayı bunun vaktiyle farkına varmamış olabiliriz ama bugün bütün Türkiye bunun farkındadır. Doğu illerimize gittiğimde, batı illerimize gittiğimde bunu görüyorum. Doğuda, kuzeyde, güneyde, Orta Anadolu'da her tarafta bu bizim en büyük servetimiz olacaktır.

Gazetemize duygularını anlatan Niksarlı Hayırsever Altıkulaç, "Beni böyle yaptığım yardımlar ziyadesiyle mutlu ediyor. İnşallah ilerde müsait olduğum sürece bu tür yardımlarım devam edecektir. Bunu bana layık gördükleri için sayın Cumhurbaşkanım Abdullah Gül'e ve beni destekleyen tüm değerli halkıma teşekkür ederim", şeklinde konuştu.

Hayırsever Turaçlı ise böyle bir plaketi Cumhurbaşkanı'ndan aldığı için mutluluk duyduğunu ifade etti.

Tokatta temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, eğitime katkı sağlayan hayırseverlere plaket verildiği törenden sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü Mevlevihane Müzesi'ne geçti.

Müzede incelemelerde bulunan Gül, daha sonra Lütfioğlu Konağı Müzesi'ni ziyaret etti.

Tarihi Sulu Sokak'ta bir süre yürüyen Gül, tarihi mekanlar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Yürüyüşü sırasında vatandaşlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, tarihi Taşhan'da esnafla çay içti.

Kaynak: Yeşil Niksar

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün934
mod_vvisit_counterDün1124
mod_vvisit_counterBu Hafta3443
mod_vvisit_counterBu Ay23298
mod_vvisit_counterToplam16773983

Şu anda 24 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız