23 Ocak 2019, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

MEB Çocuk Oyunları Kitabı

 

meb

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), minikleri bilgisayar başından kaldıracak güzel bir esere imza attı. 'Çocuk Oyunları' adındaki kitap, bir taraftan öğrencileri geleneksel oyunlarla tanıştırırken diğer taraftan sanal dünyanın tehlikelerinden koruyacak. Mevlânâ, Eflatun gibi ünlü düşünürlerin oyun ile ilgili sözlerine de yer verilen kaynakta, tam 151 oyun anlatılıyor.

MEB İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, kitabın önsözünde, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerin çocuk oyunlarını da etkilediğini belirterek, "Mahalle aralarında, kapı önlerinde heyecanla oyun oynayan çocukların sesleri duyulmaz oldu, çocuklarımızın oyunları ve oyuncakları değişti, tek başına oynadıkları sanal oyunlara bağımlı hale geldiler." diyor. Çocukların, okul dışındaki vakitlerinde, duygusal paylaşım ve karşılıklı iletişimin olmadığı, galibiyetin sevincini, yenilginin üzüntüsünü paylaşamadığı sanal bir dünyaya bağımlı olduğuna işaret ediyor. Çocuk yaşta işlenen suçların artışında internetteki şiddet içerikli oyunların etkisine dikkat çeken Er, şunları anlatıyor: "Şiddet içeren bilgisayar oyunları çocuklarımızın sevgi, şefkat, merhamet duygularının körelmesine, oynadığı oyunlardaki gibi can yakma ve zarar verme gibi davranışların ön plana çıkmasına; paylaşma, grup içi fedakarlık gibi duygularının gelişmesine engel oluyor. Son yıllarda çocuk yaşta işlenen suçların belirgin oranda artış göstermesinde sanal oyunların da etkisi olduğu bilinmektedir. Çocuklarımız, saatlerce bilgisayar başında her türlü fiziksel aktiviteden yoksun oldukları için bedensel gelişimleri de bozulmakta, obezite sorunu ortaya çıkmaktadır."

Her açıdan sağlıklı bir nesil için çocukların enerjisini boşaltacağı etkinliklerden önemli değerler kazanması ve özgürce çocukluklarını yaşamaları gerektiğini ifade eden Er, şöyle devam ediyor: "Bakanlığımızca, çocuk oyunları kitabının hazırlanmasındaki temel amacımız; kültürümüzün önemli bir öğesi olan çocuk oyunlarımızı tanıtmak, yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak ve bu alanda yararlanılabilecek bir kaynak bırakmaktır."

Kitapta 151 geleneksel çocuk oyunu var

Çocuk Oyunları adlı kitapta, geleneksel 151 oyun anlatılıyor. Mevlânâ'nın, 'Oyun aslında akıldadır; ancak çocuk oyunla akıllanır' sözünün de yer aldığı eserde pek çok düşünürün oyunla ilgili sözleri de bulunuyor. Kitapta tanıtılan oyunlardan bazıları şunlar: Aç kapıyı bezirgan başı, akşam ebesi, alkuç balkuç, amiral battı, babadik, beştaş, bom, cicoz, cilbetir, çelik çomak, çember, çift İp, davacı kim, denge oyunu, deve cüce, dokuztaş, el el epelek, eski minder, eş gördüm, farfara filli, gıt gıt oyunu, hımbıl, horoz dövüşü, isimli kovalamaca, kabak, kar fırtına oyunu, kedi-fare, kelime bulma oyunu, köprü nöbetçisi, moka (taş dizme), on bir elli, pabuç çitmesi oyunu, saklambaç, sek sek, on pas, köyle, istop, isim-şehir oyunu, el kızartmaca.

 “Çocuk Oyunları Kitabı” hazırlanmıştır. Yayımlanan kitap tüm ilköğretim okullarımıza dağıtılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan geleneksel değeri olan ve  unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları görselleştirilerek hazırlanan “Çocuk Oyunları Kitabı” nı bilgisayarınıza kaydetmek için aşağıya tıklayınız.....

Çocuk Oyunları Kitabı (pdf)

İNDİR

 

 


 

 

 

SİTEMİZDE YÖREMİZİN GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARINI TANITAN SAYFAMIZ DA BULUNMAKTADIR.

YÖRESEL ÇOCUK OYUNLARI SAYFAMIZI İNCELEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ...

 

Facebook'ta Paylaş

Yorumlar   

 
-1 #7 umut 04-12-2012 15:59
çok güzel oyun :lol:
Alıntı
 
 
-1 #6 olmadı 04-10-2012 21:09
Link kırık yada kaldırılmış..
Alıntı
 
 
+7 #5 meb oyunları oyna 08-11-2011 12:18
ben bu oyunları çok seviyorum elinize sağlık meb oyunları: meboyunlari.com oynamak istiyorum
Alıntı
 
 
+5 #4 meb oyunları 08-11-2011 00:44
Çok güzel bir site.
Alıntı
 
 
+13 #3 meb oyunları 08-11-2011 00:42
Çok güzel bir site hazırlamışsınız , yüreğinize sağlık.
Alıntı
 
 
+4 #2 adem 15-06-2011 16:41
slm napıyordunuz efendim? iyimisiniz? naslısınız?
başkanım...
Alıntı
 
 
0 #1 123789456 13-05-2011 15:14
;-):D;-):-):o
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2
mod_vvisit_counterDün2419
mod_vvisit_counterBu Hafta5364
mod_vvisit_counterBu Ay36838
mod_vvisit_counterToplam16840627

Şu anda 41 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız