23 Ocak 2019, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

Dolunun Bilançosu; 60 Bin Hektar

 

Mayıs ayı sonlarında yaşanan dolu afetinden etkilenen bölgenin 60 bin hektar olduğu açıklandı. 

Tokat’ta yaşanan dolu afeti sonrasında hazırlanan zarar raporları önce Vali Şerif Yılmaz’a sonrasında Ankara’ya gönderildi. Konuyla ilgili Vali Şerif Yılmaz’la bir görüşme kaydeden gazeteciler 22 Mayıs ve 28 Mayıs 2010 tarihlerinde meydana gelen dolu afeti nedeni ile Merkez İlçe, Pazar ve Turhal İlçelerine bağlı 9 belde ve 20 köyde toplam 60 bin dekarlık ekili ve dikili alandan zarar oluştuğunu öğrendi.

Afet sonrasında yapılan çalışmalarla birlikte çiftçilerin mağduriyetlerinin bir nebze de olsa giderileceğini söyleyerek, yürek ferahlatan Vali Şerif Yılmaz, 60 bin hektarlık zarar gören bölgelerde ki oranın, kimi yerde %20, %80, %90 gibi çeşitlilikler göstermekte olduğunu söyledi. 60 bin hektarlık zarara uğrayan bölgenin her tarafının aynı oranda zarara uğramadığını bu rakamlarla izah eden Vali Yılmaz; “Biz meydana gelen zararla ilgili tespitleri, arkadaşlarımız tarafından yaptırdık ve rapora bağlattık. Zarar uğrayan vatandaşlarımızın büyük bir kısmı sigorta kapsamında olmaları gerekirken tarım sigortası yaptırmadıkları için kendileri ile ilgili herhangi bir işlem yapılması mümkün görünmedi. Ancak biz buna rağmen vatandaşımızın mağduriyetini giderici çalışmalarla ilgili girişimleri başlattık. Bakanlığa ve Başbakanlığa bu konu iletildi. Gelecek olan yardım listesinde artı kendi kaynaklarımızla da çiftçimizin mağduriyetini bir nebze de olsun giderici çalışmalara başlayacağız. Şuanda yaptığımız talebin neticesini bekliyoruz” dedi.

tokat_valiMağdur çiftçiye yapılacak olan yardımın fide ve fidan yardımı mı olacağı, değilse nasıl olacağı sorusuna, fide fidan desteğinin vatandaşlar tarafından istenmediğini söyleyerek cevaplayan Vali Yılmaz; “şu saatten sonra yapılacak ekimin, Tokat’ın kalitesi adına zarar vereceği düşüncesi ile vatandaşlarımız fide fidan talebi etmediler. Ancak mevcut fidelerin, gübre ile ıslah olanlarının bu surette desteklenmesi, ağaçlarında zarar meydana gelen çiftçilerimiz için de, Özel İdare kaynaklarımızdan fidan desteği sağlanacak. Fidan desteğini de dikim zamanında karşılamaya çalışacağız. İnşallah bu çalışmalarımızla çiftçilerimizin mağduriyetleri bir nebze de olsun giderilmeye çalışılacak” dedi.

 

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün116
mod_vvisit_counterDün2419
mod_vvisit_counterBu Hafta5478
mod_vvisit_counterBu Ay36952
mod_vvisit_counterToplam16840741

Şu anda 44 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız