15 Kasım 2018, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Demir Yolu Geliyor

tcdd

Kelkit Vadisi'ne Demir Yolu Geliyor.

Suşehri'ni ve çevre ilçeler olan Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçelerini kapsayan İç Karadeniz Demiryolu için proje çalışmalarının başladığı bildirildi.

İç Karadeniz Bölgesi'nde yer alacak olan batı-doğu hattında demiryolu inşasını öngören proje, Adapazarı'ndan başlayarak, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri gündemde olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından alternatif projeleri yaptırılan Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Erzurum, hattına kadar bağlantılı olacak.

Proje hakkında bilgi veren yetkililer, "Proje alanı batı ve doğu olarak iki bölgeye ayrılırken, birinci demiryolu hattı Sakarya Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu Vilayetlerini kapsamaktadır. İkinci Bölge Hattı ise, Amasya, Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Gümüşhane, Erzincan, Bayburt ve Erzurum illerinden geçecek.

Çoğunlukla ırmaklar boyu vadilerden ve karayoluna paralel gideceği öngörülen demiryolu hattı, bazı bölgelerde farklı güzergahlar takip edecek. Yaklaşık uzunluğu bin 242 kilometre olacağı ön görülen Adapazarı, Merzifon, Bayburt ana demiryolu hattının, 1. Dilimi 700 kilometre, 2.dilimi ise 542 kilometreye tekabül edecek. Projede öngörülen 7 ayrı iltisak hattının toplam uzunluğu ise 542 kilometre olacak" dedi.

İç Karadeniz Demiryolu Projesi taslağının ilk değerlendirilmesi ve analizinin Bölge Valilileri, Milletvekilleri, Kaymakamlar, İl ve İlçe Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odaları Temsilcileri arasında yapılacağı bildirilirken, analiz sonuçları proje taslağının kamuoyu nezdinde nasıl karşılanacağı ve alternatif öneriler hakkında fikir verecek.

Vadide büyük bir heyecana neden olan projenin bir an önce hayata geçmesini dileyen Suşehrili vatandaşlar, Ak Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun'a ve diğer vekillere teşekkür ettiklerini ifade ederek, bu konu üzerinde hassasiyetle duracaklarına inandıklarını söylediler.

Kaynak: Yeşil Niksar

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün441
mod_vvisit_counterDün1959
mod_vvisit_counterBu Hafta5946
mod_vvisit_counterBu Ay19892
mod_vvisit_counterToplam16730508

Şu anda 28 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız