23 Ocak 2019, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

Tokat Eğitimde 47. Sırada

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Erdal Toprakçı, Tokat'ın eğitimde 47. sırada olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Toprakçı, Niksar Öğretmenevi'nde Niksar, Reşadiye ve Başçiftlik ilçeleri okul müdürleri ile okul öncesi öğretmenlerine "Okul Öncesi Eğitim" konulu konferans verdi.

İki oturum da yapılan toplantının öğleden sonraki oturumunda çalıştay oluşturularak, okul öncesi eğitimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırması konusunda çalışmalar başlatıldı.

Okul öncesi eğitim çocukların yaşamında oldukça önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Toprakçı bilimsel araştırmaların mevcut olduğunu söyledi. Toprakçı; " yapılan araştırmalarda, okul öncesi eğitimden geçmiş çocukların ilköğretimde daha başarılı oldukları, sosyal ilişkilerinin daha başarılı oldukları, daha sağlıklı olduklarını, ileride yaşamlarını daha rütbeli mesleklerde görev aldıklarını ortaya koyuyor", dedi.

Okul öncesi eğitimin yararlı olduğunu söyleyen Toprakçı, Türkiye eğitiminin çok düşük olduğunu belirterek, Türkiye'nin durumuna bakıldığında dünya içinde 2006 verilerine göre Kenya'dan sonra geldiğini ve dünya ortalamasının %36, Türkiye'nin ise %16 olduğunu söyledi.

Tokat'ın Türkiye ölçeğine bakıldığında 47. sırada, Niksar'ın Tokat ve ilçeleri ölçeğindeki sıralamasında ise 6. olduğunu söyledi.

Niksar'ın eğitim durumda çok düşük olduğunu belirterek, bunu düzelterek yaygılaştırmak amacıyla öğretmen ve okul müdürleri ile bir araya geldiklerini söyleyen Toprakçı, okul öncesi eğitim çalıştayı oluşturduklarını kaydetti.

Eğitim sorunlarını çözecek kişilerin müdür ve öğretmenlerin olduğunu ifade eden Toprakçı; " müdür ve öğretmenlerin öncelikli olarak sorun tespit etmelerini, daha sonra da o sorunlara okul öncesinin yaygınlaşmasının önündeki engelleri tespit edecekler. Sonra da ona çözüm getirmek için harekete geçecekler. Onlardan raporlar alacağız. Raporları kitapçık haline getireceğiz. Önümüzdeki yıl müfettiş arkadaşlarla gelip kontrol edeceğiz. Okullaşma oranımızın gelişip gelişmediğini tespit edeceğiz", dedi.

Konferansa,  Niksar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Özdemir ile İlköğretim Müfettişi Levent Yazıcı katıldı.

(yesilniksar.com)

 

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Niksar Hoşulu-Tis Sulama Kanalı
  Niksar Hoşulu-Tis Sula...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün163
  mod_vvisit_counterDün2419
  mod_vvisit_counterBu Hafta5525
  mod_vvisit_counterBu Ay36999
  mod_vvisit_counterToplam16840788

  Şu anda 22 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız