12 Aralık 2018, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

Seracılar Birlik İçin Düğmeye Bastı

tarimdestek

Niksar İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Sera hibeleri, 5 yılda ödeyerek sera kurulması, Sosyal Yardımlaşma aracılığı ile sera tesisi ve Seracılık kalkınma kooperatifi kurulması konularında çiftçilere yönelik bilgilendirme paneli düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulduktan ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından panelde açılış konuşmasını yapan Niksar İlçe Tarım Müdürlüğünden Ziraat Teknikeri Ali Osman Türker, Niksar'da yapılan örtüaltı yetiştiriciliği, sorunları ve gelinen noktalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Türker yaptığı sunumda MERKEZ, ŞAHİNLİ, YOLKONAK, SARIYAZI, GÖKÇELİ, KUMÇİFTLİK, HAYDARBEY, KORULU, BOĞAZBAŞI, TAMLAR' da seracılık yapıldığını belirterek; İlçemizde örtü altı yetiştiriciliğine ilk kez 1980 yılında başlandığını ifade etti. Türker sunumun devamında; “Yapılan bu seralar deneme amaçlı ve ahşap olduğu için fazla yaygınlaşamamıştır. 1997 yılında Devlet desteği ile Projeli olarak modern seralar kurulması ile ticari anlamda teknik seracılığa başlanmıştır” dedi.

Seracılık çalışmaları olarak TOKAT VALİLİĞİ “BİR KÖY BİR ÜRÜN” “TOKAT ÜRETİYOR” PROJELERİ KAPSAMINDA YAPILMIŞTIR diye konuşan Türker, Niksar ilçemizdeki mevcut sera alanı dağılımını da grafikler eşliğinde açıklayarak; Kendi imkanı ile yapılan  18487 m2, devlet desteği ile, 28513 m2,Toplamda 47000m2.

İlçemizde toplam örtü altı alanı 47 Dekar olup, Yıllık şu anki seralardan elde edilen net kazanç ise 564 Bin TL (564 Milyar), Yılda sadece seracılıktan Niksar ekonomisine sağlanan girdi 2 Milyon TL (2 Trilyon)'dur, diyerek Niksar olarak 2010 yılı hedefimiz 100 dekar alana sera kurmaktır” şeklinde konuştu.

Ali Osman Türker “NİKSAR SERACILIĞININ ANA SORUNLARI” nı da sıralayarak; “Isıtma sistemindeki yaşanan problemler, Satış ve Pazarlama Birlik veya Kooperatifinin kurulabilmesi, Damla sulama sistemine geçiş, Hastalık ve zararlılarla mücadele” bizlerin başıca sorunudur” diyerek konuşmasını tamamladı.

Niksar İlçe Tarım Müdürü Namık Özdüzgün'de yaptığı konuşmada; İlçemiz tarımında hedefler ve “Niksar seracılıkla buluşuyor” projesiyle ilgili bilgiler verdi.

Özdüzgün konuşmasının devamında şunları söyledi; “İlçemiz tarımında gelişimi sağlamak için Katma Değer Yaratacak, işsizliğe çare, gelir getirici ve istihdam yaratıcı projelere önem vermekteyiz. Bu kapsamda ilçemiz tarımında hedeflerimizi 6 ana başlık altında toplamış bulunmaktayız. Bu anlamda seracılık, Tam ve Yarıbadur meyve yetiştiriciliği, Organik tarım, Ceviz yetiştiriciliği, Bağcılık, Hayvancılık ve Çiğ süt üretiminin artırılması gibi konular ana tarımsal faaliyet alanlarımızı oluşturmaktadır.

Bugün burada bir araya gelmenin ana sebebi seracılıktır. İlçemizde Seracılık önemsediğimiz tarımsal faaliyetlerin başında yer almaktadır. Niksar ovasında birçok yerde seracılık yapmak mümkün olmasına rağmen halen istenildiği düzeye gelmemiştir. Bizler ilçemizde Seracılığı teşvik ederek daha iyi noktalara getirmek arzusundayız. Bu kapsamda hazırlanmış olduğumuz “Niksar Seracılık Buluşuyor” projemiz 3 ana başlık altında toplanmaktadır. Bu proje ile ilçemizde; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Destekli Seralar, İl özel idare Destekli Seralar kurmayı ve Seracılar Kalkınma Kooperatifi adı altında bir Kooperatif kurma çalışması yürütmeyi planlamaktayız.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Destekli olarak ilçemizde 2009 yılı içerisinde 10 adet sera kurulmuştur. Bu seralar 256 m2 yüz ölçüme sahip damla sulama sistemli seralardır. Ancak bu yıl SYDV desteği ile kuracağımız seraların yüz ölçümünü artırmak istiyoruz. Burada amcamız bu işi bir hobi olmaktan kurtarıp, bu işi yapan kişinin bu işten geçinmesini tam anlamıyla sağlamaktadır. Bu anlamda SYDV destekli olarak kuracağımız seraların büyüklüğünün 750 m2 olmasını planlamaktayız” dedi.

“20 yıl önce en fakir köy olan Boyalı köylüleri kooperatifleşerek Avrupa ülkelerine kiraz ihraç ediyor”

Dört yıl önce başlayan kiraz üretimi Boyalı köyünü ihya etti. Amasya`nın Suluova ilçesi Boyalı köyündeki vatandaşlar kirazcılıkla kalkınıyor.

Panele konuşmacı olarak davet edilen Amasya'nın Boyalı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ercan Ak, Niksarlı çiftçilere “Birlik olursanız siz kazanırsınız” dedi.

Kooperatif Başkanı Ercan Ak; “Boyalı köyü, 20 yıl önce 360 köy içerisinde en fakir iken, şimdilerde Avrupa`ya kiraz ihraç ediyor” dedi. Bizler ürün yetiştiriyorduk, ama satmayı bilmiyorduk, köylü tüccar değildir, yetiştiricidir. 2005 yıllarında bölgemizde kiraz çoğaldı. 17-18 bin ağaç oldu. Köy halkı olarak o dönemde iki firma tarafından dolandırıldık ve o gün kooperatif kurmanın şart olduğuna karar verdik. Ev ev gezdik, araştırmalar yaptık. İyi tarım ve modern tarıma geçmemiz gerektiğini düşündük. Çiftçi uyanık olmak ve modern tarıma geçmek zorundadır. Sonunda kooperatifimizi kurduk. Şu anda 500-600 ton kiraz üretiyoruz. Bölgeden başta Almanya, İngiltere olmak üzere Avrupa bölgesine ve Rusya, Ukrayna`ya kiraz ihracı yapılıyor. 930 Rakımlı, 55 hanelik köyde 130 üyemiz ihracata yönelik kiraz kalitesinde ürün yetiştirebilmek için çalışıyor. Boyalı köyü 4 yıl içinde yarısı devlet, yarısı üretici kaynaklı yarı bodur ihracata yönelik 30 bin kiraz fidanı dikildi. Böylece kiraz üretiminin önümüzdeki beş yıl içinde 600 tondan 2 bin tona çıkması hedefleniyor.

İnternet sitesi kurduk, firmalarla irtibata geçtik, ürünlerimizi almak için ihaleye giriyorlar, fiyatı biz belirler olduk. Birlik ve beraberlikle ekonomik güce kavuştuk” dedi.

“Çiftçi toprağın efendisi olmalı”

Başkan Ercan Ak, kurulan kooperatifin kısa sürede büyük bir başarı elde ettiğini, Boyalı köyüne bu 4 yıl içinde sulama göleti, damlama sulama ve ihracata yönelik desteklemelerin yapıldığını anlattı. Geçmiş yıllarda hep evimizin penceresinden toprağı seyredip durduk, biz toprağın efendisi değil, toprak bizim efendimiz olmuştu. Ama artık biz güçlendik, toprağımızın kıymetini biliyoruz ve artık biz Boyalı çiftçileri toprağımızın efendisi olduk” diye konuştu.

Daha sonra söz alan İl Tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Dinçer Gözüpek kooperatifin nasıl kurulacağı konusundaki aşamaları ve ayrıntıları anlattı. Gözüpek; Niksar'da böyle bir kooperatif kurulmasının çok faydalı olacağını belirterek; kurulan kooperatifler için projeler de hazırladıklarını ifade etti.

“Yapılan çalışmaları takdir ediyorum”

Panelde son olarak konuşan Kaymakam Uğur Turan, yapılan çalışmaların kendisini çok etkilediğini belirterek; “Gerçekten İlçe Tarım Müdürlüğümüz çok başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Tarım konusunda özellikle seracılık konusunda Niksar büyük bir ivme kazandı, Niksar'ın gelişmesi kalkınması noktasında büyük adımlar atıldı ve meyvelerini vermeye başladı. Dolayısıyla atılan her adımı yapılan her çalışmayı alkışlıyorum” dedi.

Kaymakam Turan konuşmasının devamında; “Tokat Valiliğimizin tarım konusuna verdiği destek gözle görülür şekilde büyüktür, Tarım İl Müdürlüğümüzün desteklerini her zaman yanımızda hissediyoruz. İl Müdürlüğümüzün kooperatifleşme konusunda her türlü yardıma hazır olmaları bizleri çok memnun etti. Bu vesile ile Sayın Valimize ve Tarım İl müdürümüze şükranlarımı sunuyorum. İşsizliğin azaltılması ve çare bulunması noktasında bu günlerde özellikle yerel basınımızın büyük gayretleri var. İşsizliğin azaltılması ve istihdam alanlarının artması noktasında önemli projeler var. Bu vesile ile gelir getirici çalışmaların yapılması için bugün yapılan bu toplantıyı çok değerli buluyorum. Toprağımız var suyumuz var, o zaman geriye ne kalıyor; çok çalışmak gerekiyor. Özellikle çiftçi gezilerine çok önem veriyorum ve destekliyorum. Bu sayede çiftçilerimiz görerek bilgilerini arttırıyorlar. Önce inanmak gerekiyor. El birliği ve gönül birliği yaparak, bu şekilde büyük işler başarabiliriz” şeklinde konuştu.

Panelin ardından Kaymakam Uğur Turan tarafından konuşmacı olarak ilçemize gelen Boyalı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ercan Ak'a Niksar sandığı hediye edildi.

İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen seracılık paneli, Ağpınar mevkiindeki örnek ve modern seralarıyla dikkatleri çeken Arslan Bayram'a ait seraların gezimi ve yapılan ikramla sona erdi.

Kaynak: Niksar Danişmend

Facebook'ta Paylaş

Yorumlar   

 
0 #1 SAFET 04-02-2010 03:44
Öncelikle Tokat Valiliğimize ve bu projede emeği gecen tüm kuruluşlarımızı canı gönülden kutlamak istiyorum.

Niksarımız için büyük yatırımlar ve bircok kişiye iş istikamı sağlanacagı kanatindeyim Bende niksarlı olarak sera kurmayı öncelerden beri düşünüyordum bu projeyi duyduktan sonra hemen atılımımı yapmaya başlamış durumdayım memlketimizde toprak var su var yetiştirmeyi bilen ciftcilerimiz var geriye kalan pazar payı pazarda kendiliğinden oluşacağından eminim bizim ciftcimiz birlik beraberliği her zaman ön planda tutmuştur ve kısa sürede büyük atılımlar yapacagından eminim.Tekrarda n bu projeye destek veren kuruluşlarımıza çok teşekkür ederim

Saygılarımla
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Hüseyingaziden Niksar Ovasının görünümü
  Hüseyingaziden Niksar ...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün843
  mod_vvisit_counterDün1124
  mod_vvisit_counterBu Hafta3352
  mod_vvisit_counterBu Ay23207
  mod_vvisit_counterToplam16773892

  Şu anda 40 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız