24 Ocak 2019, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Kongre Bahane, Niksarlı Olmak Şahane

2016 Niksarder GenelKurul 8

İstanbul Niksarlılar Derneği’nin Dördüncü Olağan Genel Kurulu Pazar günü yapıldı.

Niksar’dan daha fazla Niksarlının yaşadığı İstanbul’daki Niksarlıların temsili ve faaliyetleri konusunda yaptığı etkinlikler ile önemli bir konuma sahip olan bir Sivil Toplum Kuruluşu olan İstanbul Niksarlılar Derneği’nin Genel Kurulu Kadıköy Halk Eğitim Merkezi panel salonunda gerçekleştirildi.

Birçok derneğin Genel Kurullarını mevzuat gereği ve dernek merkezlerinde gerçekleştirdiği günümüz STK’ nın aksine üye ve hemşehrilerinin katılımı ve ilgisi ile sadece dernekle ilgili konuların değil, Niksar ve Niksarla ilgili konularında demokratik bir ortamda dile getirildiği kongre Dernek Genel Sekreteri Avukat Ertuğrul Burultay’ın açılışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Genel Kurulun Divan başkanlığını Niksarlıların duayen isimlerinden ve Niksarlılar Derneğinin Kurucu Başkanı Yüksel Altuner yaparken Avukat Yüksel Gökçe ve Ayhan Özyurt’ ta divan kurulu üyesi olarak kongreyi idare ettiler.

Dernek Başkan Yardımcısı Semih Çor mali raporu okuyarak üyelerin bilgisine sundu. Çor ayrıca derneklerinin kurulduğundan beri her yıl 75 Niksarlı üniversite öğrencisine burs verdiğini, bu hizmetlerin bundan sonra da devamı için tüm hemşehrilerinin gerek öğrenci bursu yardımı, gerekse de üye aidatlarına önem vermelerini dilerken destek ve güvenlerinden dolayı da teşekkür etti.

Dernek faaliyet raporunu sunmak üzere Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Gümen söz aldı. Gümen konuşmasında; “ Ülkemizin güney doğusu yangın yeri, maalesef ki bu yangın güzel vatanımızın her yerinde ayrı ayrı ocaklara ateş düşürüyor, bu ateş düştüğü yeri yakıyor. Öncelikle bizlerin bugün burada rahat ve huzurla genel kurul için toplanmamızı sağlayan, hatta şu saat itibariyle de Tokat Turhal’da bir kahramanımızın şehit hemşehrimizin  cenazesi  var,   bugüne kadar şehit düşen, gazi olan tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum, bugüne kadar olduğu gibi terörü bölücüleri şiddetle lanetliyorum.” dedi.

Dernek Başkanı Şafak Gümen konuşmasının devamında; “ Buraya 2010 yılında kurulan derneğimizin 4. Genel Kurulu için toplandık. Ne mutluyuz ki şu an salonda Divan Başkanımız Sevgili büyüğümüz ve Derneğimizin ilk başkanı Yüksel Altuner, ve ondan sonraki Başkanımız Değerli Hakkı Tahmiscioğlu ağabeyim hep beraberiz. Köklerimizden kopmadan, geleceğe dal veren bir çınar gibi derneğimiz birlik beraberlik içinde devam ediyor. Ve yine mutluyuz ki; bundan önceki kongrelerimiz gibi bu kongremizi de Niksarlılara yakışır olgunlukta salonlarda yapıyoruz. Eğer bir gün bu genel kurulları salonlarda değil de dernek merkezlerine sıkışmış, mevzuat gereği yaparsak Allah göstermesin bu iş bitmiş demektir, bu nedenle uzaktan yakından derneğimizin genel kurulu için davetimize iştirak eden siz değerli hanımefendilere, bey efendilere yönetim kurulumuz adında en içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Derneğimizin faaliyet raporu için söz aldım. Siz üyelerimize faaliyetlerimizi raporu okumak yerine en net ve kısa olarak şöyle ifade etmek istiyorum. Dün Niksar Günleri açılışı için Ankara Niksarlılar Derneğimizin davetlisi olarak Ankara’daydık.Orada bulunan tüm hemşehrilerimizin selamlarını da iletiyorum. Niksarlı Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Tokat Valisi Cevdet Can, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Eski Belediye Başkanımız Duran Yadigar, İzmir Niksarlılar Derneği Başkanı Turan Özmet, Yargıtay Daire Başkanı Vuslat Dirim gibi bir çok hemşehrimizin hazır bulunduğu açılış “Niksarlı olmak yeter” diyerek yapıldı. İzmir’ e gidiyoruz yine aynı, Niksar da yine aynı, kısacası Derneğimizin “Niksarlı Olmak Yeter”  İstanbul’dan yayılan bu kıvılcım misyonu sevinerek  ifade etmeliyiz ki artık dünyanın neresinde bir Niksarlı varsa onun da misyonu, ilkesi haline gelmiş yada gelecektir. Bundan büyük faaliyet mutluluk olur mu? Bu misyonu bizlere emanet eden değerli Yüksel Altuner’ e minnettarız. Genel Kurulumuzda bizlerle olan tüm katılımcılardan isteğimiz bizlere yapıcı eleştiri, görüş ve düşünceleri ile yol göstermeleri, hep beraber Niksarımız için projeler üretmeleridir. Genel Kurulumuzun başta derneğimize ve Niksarımıza hayırlı olmasını diliyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Dernek Genel Kurulunda; Niksar Kent Konseyi Başkanı Salih Güler, İsmail Hakkı Tahmiscioğlu, Kazım Keser, İsmet Özden, Leman Ahıska, Kemal Erdoğan, Harun Asartepe, Atanur Yılmaz, İbrahim Özdemir, Asım Yıldırım, Zeki Özgü gibi isimlerde konuşmalarıyla görüş ve düşüncelerini aktardılar. Niksarlı gençler ve öğrenciler adına Recep Tayyip Oruç’ta konuşma yaptı.

Ayrıca Niksarlılar Derneği Başkan Yardımcısı Mine Selimbeyoğlu; dernek tarafından Niksar Yemekleri kitabının oluşmasında başta kitabı yazan Yüksel Karasoy Tepebaşı’ya, kitabın basımındaki emeklerinden dolayı İsmail Hakkı Tahmiscioğlu’na ve Olca Salça Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Esen Altıkulaç’a teşekkür etti. Niksar kültürünü yaşatmak damak tadımızı gelecek nesillere aktarmak adına yapılan bu çalışmanın öneminden bahsetti. Selimbeyoğlu, Niksar da halen 7000 fidanın dikimin yapıldığı müjdesini vererek yakında açılışa hazır hale gelecek Nezahat-İsmet Özden Ormanı için de İsmet Özden’e teşekkürlerini iletti.

Genel Kurula Niksarlılar Derneği Kurucu ve Onursal Başkanları Yüksel Altuner, İsmet Özden, CHP Kadıköy İlçe Başkan Yardımcısı, İstanbul Tokatlılar Dernek Eski Başkanı Ömür Dedeoğlu, İstanbul Erbaa Derneği Başkan Yardımcısı Zeki Özgü, Niksar Kent Konseyi Başkanı Salih Güler, Kent Konseyi  Sekreteri Mehmet Ağcayazı, Hikmet Kurt , Niksar’ a bağlı bir çok köy ve belde dernek temsilcileri de katılım gösterdiler.

Genel Kurul sonunda İstanbul Niksarlılar Derneği’ nin yeni yönetim ve denetim kurullarına seçilen isimler;

YÖNETİM KURULU (ASİL ÜYELER)

 1. ŞAFAK GÜMEN
 2. İSMAİL HAKKI TAHMİSCİOĞLU
 3. SEMİH ÇOR
 4. MÜNEVVER (MİNE)  SELİMBEYOĞLU
 5. GÜLNUR TEPEBAŞI
 6. ERTUĞRUL BURULTAY
 7. ERCAN ŞAHİN
 8. SERAP ÜNGÖR BAYRAKÇIOĞLU
 9. SAİT GÜR
 10. KAZIM KESER
 11. AHMET A. BAYRAM
 12. SALİH BOYNUDELİK
 13. İLHAN YURTSAL

YÖNETİM KURULU (YEDEK ÜYELER)

 1. ATANUR YILMAZ
 2. NAZLI KÜPÇÜ ŞAHİN
 3. ABDULLAH KARAKUŞ
 4. MAHMUT ÇOBAN
 5. YÜKSEL TEPEBAŞI KARASOY
 6. TAYFUN TELEFONCU
 7. GÖKHAN ÇAKA
 8. ARDA ŞÖHRETOĞLU
 9. GÜLŞEN YİĞİT
 10. ALİ OSMAN SEÇKİN
 11. BANU SUBAŞI
 12. İLHAN GÜLBAY
 13. RIDVAN YILMAZ

DENETLEME KURULU (ASİL ÜYELER)

 1. MEHMET ŞEVKİ KAYA
 2. MESUT KALIN
 3. HAYATİ ERGÜRBÜZ

DENETLEME KURULU (YEDEK ÜYELER)

 1. YÜKSEL GÖKÇE
 2. BAHA TEPEBAŞI
 3. AYDIN ÖZBAYRAKTAR

 

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Niksar Arıpınar ( Gözekse ) Köyü
  Niksar Arıpınar ( Göze...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün964
  mod_vvisit_counterDün2419
  mod_vvisit_counterBu Hafta6326
  mod_vvisit_counterBu Ay37800
  mod_vvisit_counterToplam16841589

  Şu anda 39 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız