24 Ocak 2019, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Perşembe Pazarı Yeniden Cuma’ya Alındı

niksar pazar cuma

Niksar'da Perşembe gününe alınan sebze pazarı yeniden Cuma günü kurulacak.

Niksar Belediye meclisinin almış olduğu kararı ile ilçede Sebze Pazarının kurulma günü Cuma gününden, Perşembe gününe alınmıştı. Ancak pazarcı esnafının Pazar günlerinin değiştirilmesinden dolayı zarar ettikleri gerekçesiyle belediye meclisi geri atmak zorunda kaldı ve sebze pazarı eski kurulma günü olan Cuma gününe alındı.

Niksar'da Cuma günleri kurulan sebze pazarının geçtiğimiz aylarda belediye tarafından yapılan anketle Cuma gününden Perşembe gününe alınması Pazarcı esnafını zor durumda bıraktı. Pazarcı esnafı yapılan bu değişimin kendilerini olumsuz yönde etkilediğini belirterek konuyu Belediye Başkanı Özdilek Özcan'a ilettiler. Belediye Başkanı Özcan meclis toplantısında konuyu yeniden değerlendirerek “Kimseyi mağdur edemeyiz daha önceden Pazarın Perşembe gününe alınması konusunda anket yapmıştık halkımız buna büyük oranda evet demişti ama geçen süreçte halkımızın ve pazarcı esnafının fikri değişti ve bizde kimseyi mağdur etmemek için yine eski gün olan Cuma gününe geçiş yaptık. Sonuçta halkımız ne karar verirse saygı duyarım” dedi.

%68 İle Pazar Tekrardan Cuma Gününe Alındı

Belediye Başkanı Özdilek Özcan, pazar konusu hakkında basın toplantısı düzenledi. Başkan Özcan düzenlediği basın toplantısında pazarın Perşembe gününe alınmasında esnafın çok zarar gördüğünü belirterek, tekrardan bir anket çalışması yaptırdıklarını ve sonucun %68 ile pazarın tekrardan Cuma günü kurulması yönünde çıktığını söyledi.

Niksar'da yapılan anketlerle halkın çoğunluğu ile Cuma Pazarı Perşembe gününe alınmıştı. Uygulamanın beşinci ayında pazarcı esnafıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Özdilek Özcan, esnafın sorunlarını dinledi. Pazarcı esnafının uygulamaya geçen Perşembe Pazarında, zararlarının ciddi seviyelere ulaştığını, ödeme konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ve taze mal getirip de satamadıklarını dile getirmeleriyle tekrardan bir anket yapılması talimatını verdi.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Bizler göreve geldiğimiz günden itibaren Cuma Pazarının Perşembe gününe alınması için başvurular oldu. Bizlerde bu konunun encümen yetkisinde değil meclis yetkisinde olduğunu kendilerine belirtmiştik. Ancak böyle bir ihtiyacın olup veya olmadığını biz bir buçuk yıl boyunca kamuoyuna sorduk. Ama bunun ötesinde biz bu konuyu anketler yaparak halkımıza taşıdık. Bu konu hakkında pazarcı esnafımızla çevredeki sabit esnaflarımıza ve Niksar halkıyla yaptık. Son olarak ise pazarcı esnaflarımızın talebiyle dördüncü anketimizi köyde yaşayan hemşehrilerimiz ile gerçekleştirdik. Bu anketlerden çıkan sonuçta genel eğilim olarak toplamda %60'ının kararı Cuma pazarının Perşembe gününe alınması yönünde kararlaştırıldı. Biz sonucu meclise getirdik. Hem Ak Parti grubu hemde Milliyetçi Hareket Partisi grubu halkın verdiği bu karara saygı duyarak pazarın Perşembe gününe alınması yönünde karar verdiler” dedi.

“Düşüncemiz Ticaretin Bütün Günlere Yayılmasıydı”

Başkan Özcan açıklamasının devamında şunları kaydetti; “Yaz aylarında başlatmamız gereken bu uygulamayı pazarcı esnafımızın talepleriyle 5 ay erteledik. Bize gelerek bu geçişi ölü sezon olan kış mevsiminde yapalım dediler. Çünkü yazın Pazar daha canlı oluyor. Bizlerde zarar görmemeleri için bu kararımızı ertelemiştik. Bu uygulamayı Ekim ayında başlattık. O günden bu güne arkadaşlarımız Perşembe pazarını açtılar. Ancak geçtiğimiz hafta yaklaşık 80 tane pazarcımız bizi ziyaret ettiler. Kendileri ile meclis salonunda toplantı düzenledik. Perşembe gününden kendilerinin zarar ettiklerini, bu işten para kazanamadıklarını, köylü halkın Perşembe günü gelmediğini ve bu manada ticaretten dolayı zarar ettiklerini söylediler. Bizim için önemli ikinci unsur ise Tokat ve Amasya'ya Mersin ile Antalya'dan gelen sebze ve meyvenin dağıtım günlerinin Perşembe – Cumartesi günleri olduğunu söylediler. Bizim esnafımız Pazartesi günü satacağı malzemeyi Cumartesi günü toptancıdan alıp Pazar günü tezgahını kuruyor. Ama Perşembe günü pazarımız açıldığından yetiştirme şansları mümkün olmuyordu. Bu konuda toptancılara talepleri oldu ama kabul edilmedi. O zaman şöyle bir tablo meydana çıktı. Biz Perşembe günü taze meyve ve sebze alamadık. Bunun içinde pazarın tekrardan Cuma gününe alınması konusunda bizlere talepte bulundular.

“Halkımız Ne Karar Verirse Saygı Duyarım”

Bende kendilerine pazarın Perşembe gününe alınması konusunda hemen karar vermediğimi, kamuoyu yoklaması ve anketlere başvurduğumu söyledim. Çünkü pazarın Perşembe gününe alınması kararını ben değil Niksar halkı verdi. Niksarlı hemşehrilerim ne karar verirse ben onu uygularım. Nasıl Perşembe günü pazarın kurulması kararını anketler sonucunda halkımız karar verdirse yeniden halkımıza bir anket yaparız, bu anket sonucunu mecliste değerlendiririz ve karar ne çıkarsa buna uyum sağlanması gerektiğini ben kendilerine belirttim. Bunun üzerine tertipli bir anket çalışmasıyla 2750 vatandaşımıza ulaştık. Tüm mahallelerimizde en az 60 kişiyle anket yapmak koşuluyla, zabıta ekiplerimiz, Pazar esnafı temsilcileriyle birlikte bu çalışmayı tamamladık. Yaptığımız yeni ankette ise genel eğilimde bir değişim oluştu ve sonuç olarak %68 oranında Pazar tekrardan Cuma günü kurulsun sonucu çıktı. Şimdi ortada bir sıkıntı var. Pazarcı esnafımızın bu uygulamada zararlarının ciddi seviyelere ulaştığını, ödeme konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ve taze mal getiripte satamadıklarını bizlere ilettiler. Bu konuda bizlerde sessiz kalamazdık. Sonuç olarak bu anket sonuçlarını bugün meclisimize sunduk. Her iki grup olan Ak Parti ve MHP grupları bu konuda halkın verdiği karara saygı duyduklarını belirterek, pazarın tekrardan Cuma gününe kurulmasını karara bağladık. Aldığımız bu karar ilçemize ve halkımıza hayırlar getirsin” dedi.

“Niksar'da Tarih Yeniden Ayağa Kalkacak”

Belediye Başkanı Özcan ayrıca Niksar'daki Tarihi Leylekli, Seymenli, Çilhane, Horoz, Pehlül Deresi Köprüleri'nin Karayolları tarafından restorasyonuna başlanacağını kaydetti. Bu konuda büyük uğraşları olan Tarihçi-Yazar Atalay Karahan'a teşekkür eden Belediye Başkanı Özdilek Özcan ayrıca Başmühendis Emine Balaban ile Ankara Tarihi Köprüler Şube Müdürü Halide Sert'e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“2016 uygulama yılımız olacak”

Niksar'da 2016 yılında yapılacak çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkanı Özcan; “2016 yılı bizlerin bir çok projemizin uygulama yılı olacak. Kapalı Otopark ve Semt Pazarı Projemiz ile Kent Park Projemizi önümüzdeki günlerde ihaleye çıkaracağız. Ayrıca Ayvaz Parkımıza yeni yatırımlar yaparak çehresini değiştireceğiz. Bununla beraber Ayvaz Bölgemize bir macera park yapacağız. Bunun görüşmeleri devam ediyor. İnşallah sonuçlandırdığımız zaman sizlerle paylaşacağız. Park yapımı ile spor alanı yapım çalışmalarımız devam edecek. Bu projelerimizi tamamladıktan sonra artık otogar projemiz için düğmeye basacağız” dedi.

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün871
mod_vvisit_counterDün2419
mod_vvisit_counterBu Hafta6233
mod_vvisit_counterBu Ay37707
mod_vvisit_counterToplam16841496

Şu anda 87 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız