24 Ocak 2019, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Sündüs Arslan Akça’nın Yeni Şiir Kitabı: "Aşkın Mahrem Elleri"

Sunduz Akca Kitap

Sündüs Arslan Akça’nın
Yeni Şiir Kitabı:
"Aşkın Mahrem Elleri"
 
Şair, yazar Sündüs Arslan Akça’nın yeni şiir kitabı “Aşkın Mahrem Elleri”, Uğur Tuna Yayınları’ndan çıktı.
 
Şair’in ilk şiir kitabı “Fırat’ın Kızı”ndan sonra yazdığı şiirlerden oluşan yeni şiir kitabı “Aşkın Mahrem Elleri” yine ilk şiir kitabındaki gibi büyük çoğunluğu “hece” vezniyle yazılmış şiirlerden oluşuyor.
 
Kitapta yer alan şiirlerin ana teması kitaba adını veren ve aşağıya bir kısmını alıntıladığımız “Aşkın Mahrem Elleri” şiirindeki gibi öncelikle “Aşk”.
 
 
 Aşkın Mahrem Elleri şiirinden:

Aşkın mahrem elleri ellerime uzanır
Gözlerimden süzülen kaygılı bir bakışla
Gül dalında efkârım seccadede kazanır
Yüreğin gergefinde işlenilen nakışla
Aşkın mahrem elleri ellerime uzanır

Kulağımda fısıltı, dilimde gizlenmiş ad
Usulca geçiyorum bir sevgi sokağından 
Hangi gönül ehlinde aşkla kalır bu sanat?
Hangi duygu kurtulmuş bu sevdanın ağından?
Kulağımda fısıltı, dilimde gizlenmiş ad

Aşkın bedeli midir hasret iksiri içmek?
Dudaklarda yalnızca özlemin tadı kalır
Kaç yürek sırdan geçti sana da düşsün geçmek!
Bu yangının içinde yalnızca adı kalır
Aşkın bedeli midir hasret iksiri içmek?
__________________________________
 
"Dizelerimle yüreklerinize mihman olmaya geliyorum"
 
Sündüs Arslan Akça “Dizelerimle yüreklerinize mihman olmaya geliyorum. “ diyor kitaptaki “Sunuş” yazısında:
 
"Yeni bir güne gözlerimi açtığımda üşüyen yüreğimi, duygulardan gemini koparmış mısralar ısıtır. Kimi zaman aşkın titrek bakışları arasında, kimi zaman bir çocuğun yaşaran gözlerinde ya da bir ananın feryadında… Her biri bir tarafımdan vurur, her biri ayrı yorar. Duyguların taşması an meselesi olur. Seni bana, beni sana getirir. Biz’in ellerinden tutup sıkıca, gezdirir gün boyunca.
 
Şöyle sokul sen de. Kulağıma bir şiir fısılda usulca. Sevmelerin en içlisinden, en yanığından olsun. Adam gibi şiir olsun. Ben yüreğime sinen şiirinle şiirleşeyim . Gözlerimde şiirin hülyalı bakışı kalsın. Sözlerimde sükûtun sızısı. Her şiir suskunluğun şairi, her şair şiirin  nigehbanı.
 
Ey şair, şiirin içindeyim. Bul beni!
 
Hep sana dair mısralar geliyor kalbimden.  ‘’Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda’’diyen şair, mısralar gözyaşı şişesi. Senin için birikmişlerim, ağlayışlarım. Sakla beni en güzel şiirinde.
 
 Ve herkesin söyleyemediği yastık altı bir şiiri vardır. Bir kendisine mırıldandığı, bir kendisine okuduğu. Ve kendisinde tükettiği…
 
Hani baş yastığa düşünce  ‘’Hüzün yastık altında her gece beni bekler .’’ Ne tarafa dönseniz mısralar dökülür gözyaşınızda.  Duanın kolları arasında belenirsiniz anca.
 
Bir arayışın sessiz çığlıkları idi dizelerim. Yol uzundu .Yola baş koyan bu yolcuyu,  uzunluğu yıldırmayacaktı. Arayış belki ömrünce ve ömür bir nefes kadar yakıncaydı.
 
Son günlerde Sait Faik Abasıyanık’ın bir hikâyesinde kullandığı ‘’Yazmazsam deli olacağım’’ cümlesi aklımdan çıkmıyor. Adıma konuşmuştu sanki.
 
Yüreğin kağıt üzerinde izler bırakarak ilerleyişi  ruhuma bir hafiflik bırakıyordu. Ya da körüklüyordu farkında değildim. Her şiirin doğuşu  yorgun bir yürek ,yorgun bir beden bıraktı yanımda. Her doğum sonrası çehrenizi tatlı bir tebessüm sarar ya ve bütün yorgunluk kanatlanıp uçar.  Dönüp mısralarını seversin. Yeni doğan evladını sevişin gibi. Kokusunu ciğerine çekişin gibi…
 
‘’ Fırat’ın Kızı’’ndan sonra  ‘’Aşkın Mahrem Elleri’’ 2. kez anne olmak gibiydi . Biraz daha oturmuş, Önünü daha iyi görebilen ve ilk çocukta yaşanan acemilikler biraz daha geride kalmış, eksikler bir parça daha tamamlanmış.
 
Allah’ın bahşettiği bir lütfun idrakinde, daha dikkatli ve daha emin adımlarla, deneyimin verdiği güvenle yola devam ediyorsunuz.
 
Başta da dediğimiz gibi  şiir; uzun soluklu bir yolculuktur. Bir çırpıda okuduğunuz dizelerde ruhun yaşadığı fırtınalar ,med-cezirler ,yaşanmışlıklar, geniş bir hayal dünyası  vardır. Bu yolculukta emek var, ter vardır. Bu yolculukta acının balı vardır. Bu yolculukta en büyük nimet AŞK vardır. Yaratan’a duyulan ve Yaratan’dan ötürü Yaratılana duyulan… Aşk var oldukça şiir de var olacaktır.
 
Dizelerimle yüreklerinize mihman olmaya geliyorum.  Şiir bırakacağım hanenize.
 
Müsait misiniz?"
__________________________________
 
 
SÜNDÜS-ARSLAN-AKÇA--şiir---banŞair’in
kitapta yer alan şiirlerinden
bir kısmını 
çevrimiçi okuyabilirsiniz.
 
 
__________________________________
 
 
Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün853
mod_vvisit_counterDün2419
mod_vvisit_counterBu Hafta6215
mod_vvisit_counterBu Ay37689
mod_vvisit_counterToplam16841478

Şu anda 71 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız