24 Ocak 2019, Perşembe
   
Yazı Boyutu

“Başçiftlik Beyazı” Tescillendi

basciftlik beyazi

Vali Cevdet Can, ziyaret ettiği Başçiftlik'te; “Hanımevi Açılışı, Okulların Spor Salonlarının Açılışı ve Başçiftlik Beyazı Tohum Dağıtım Töreni” ne katıldı.

Başçiftlik'te gerçekleşen programlara, Vali Can'ın yanı sıra; GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, daire müdürleri, diğer davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hanımevi Açılışı Gerçekleştirildi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Başçiftlik İlçesi'nde yaptırılan Hanımevi'nin açılışı Vali Cevdet Can ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Hanımevi, Başçiftlikli kadınların bütün sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak. Köyden ilçeye hastaneye gelen kadınlar, burada vakit geçirebilecekler. Ayrıca Vaizeler tarafından burada hanımlara sohbet programları düzenlenecek. Hanımevi, kadınların bir araya gelip sohbet edecekleri, aktiveler gerçekleştirecekleri bir mekan olacak.

Okullarda Spor Sahaları Düzenlemesi

İl Genel Meclisi kararı doğrultusunda, İl Özel İdaresi tarafından ayrılan 250 bin TL bütçe ile Başçiftlik'teki okulların spor sahaları düzenlendi, zemin döşeme ve iyileştirmeleri yapıldı. Okulların spor sahaları düzenlemeleri ve okul içindeki zemin döşeme ve iyileştirmelerin sembolik açılışı da yine Vali Cevdet Can ve diğer davetlilerin katılımıyla, Başçiftlik Ortaokulu bahçesinde yapıldı. Vali Can, açılışını öğrencilere yaptırdığı spor alanlarında incelemelerde bulundu, öğrencilerle birlikte penaltı ve basket attı. Vali Can ayrıca kütüphanesine birçok kitap hediye ettiği okulda bir sınıfı ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti, kitapları imzaladı.

Başçiftlik Beyazı (patatesi) Tohumu Dağıtıldı

Başçiftlik Beyazı olarak bilinen ve Tokat Valiliği, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Başçiftlik Belediyesi'nin işbirliği ile yapılan tescil çalışmaları sonuçlandı. Başçiftlik İlçesine giden Vali Can; Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Başçiftlik Beyazı'nın tescil edilmesinde emeği olan Prof. Dr. Güngör Yılmaz'dan “Başçiftlik Beyazı” ile ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Başçiftlik Beyazı'nın tescili için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz; "Başçiftlik İlçesi'nde yerel ürün olarak bilinen Başçiftlik Beyazı'nın tescil edilmesi ve ülkeye bir değer olarak kazandırılması gerekiyordu. Bu alanda 2011 yılında başlattığımız çalışmalar sonunda 2015 yılında Başçiftlik Beyazı tescil edildi” dedi. Prof. Dr. Güngör Yılmaz Başçiftlik Beyazı'nın tescil edildiğini; ancak ticari çeşit olarak da mutlaka tescil çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade etti.

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel ise yaptığı açıklamada, Başçiftlik Beyazı'nın tescil edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti ve bundan sonra Başçiftlik Beyazı'nın bir marka değeri olduğunu ifade etti.

Başçiftlik İlçesi'nde yapılan törende Tokat İl Genel Meclisi Meclis Başkanı Adem Dizer de kısa bir açıklama yaptı. Meclis Başkanı Dizer, Başçiftlik Beyazı'nın tescil edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti ve; "Tokat İl Özel İdaresi olarak yalnızca yol, kaldırım, kanalizasyon yapmıyoruz. Tokat'ın gelişmesi için bilimsel çalışmalara da katkı sağlıyoruz" dedi.
Meclis Başkanı Dizer; "Bizler Başçiftlik Beyazı Patatesi'nin çalışmalara destek verdik; ancak Başçiftlik için önemli olan bir çalışmaya daha destek vererek Başçiftlik'teki Kayak Merkezi'nin yapılması için hazırlanan projelere de katkıda bulunduk” dedi.

Başçiftlik Beyazı Tescili'nin yapıldığı törende Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin de kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Şahin konuşmasında; "Bizler üniversite olarak yalnızca kendi bilimsel çalışmalarımızı yapmıyoruz, burada görüldüğü gibi Başçiftlik İlçesi'nin ekonomik olarak kalkınması,  aynı zamanda yerel bir ürünün tescil edilmesi için bilim insanları olarak her türlü desteği veriyoruz” dedi.


Başçiftlik Beyazı Türkiye'nin 4. Yerli Çeşidi Olacak 

Tescil töreninde konuşan Vali Can ise şunları ifade etti; “Biz bu topraklara boşuna, Mübarek ve bereketli toprakların cömert insanları! demiyoruz. Bunu boşuna söylemiyoruz aslında. Cennet, cömertlerin yurdudur. Biz bu toprakları cennet yapmak istiyorsak cömert olacağız, bu topraklara aşık olacağız, sevdalı olacağız.

Toprağını, insanını, suyunu, rüzgarını, enerjisini, güneşini atıl bırakan bir ülke kalkınamaz. Bunları atıl bırakmak, gelecekten çalmaktır. Kimsenin gelecekten çalmaya hakkı yok. Her yerin bir özelliği olacak. Bir şeyi öne çıkaracaksınız bölgenizde. Öne çıkarmak için de orada hangi potansiyel varsa onu kullanacaksınız. Etkin koordinasyonla bir konuya odaklanmak gerekiyor. Başçiftlik'in markası “Başçiftlik Beyazı” dır. Öyleyse elimizdeki bu potansiyeli iyi bir koordinasyonla odaklanarak başarıya ulaşacağız. 2016'nın İlkbaharında “Başçiftlik Beyazı” Türkiye'nin 4. Yerli çeşidi olarak tescillenecek" dedi.

Konuşmaların ardından sembolik olarak Başçiftlik Beyazı tohumu da vatandaşlara teslim edildi. 

Kaynak: Niksar Danişmend

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Niksar Hüseyingazi Köyü
  Niksar Hüseyingazi Köy...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün916
  mod_vvisit_counterDün2419
  mod_vvisit_counterBu Hafta6278
  mod_vvisit_counterBu Ay37752
  mod_vvisit_counterToplam16841541

  Şu anda 33 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız