24 Ocak 2019, Perşembe
   
Yazı Boyutu

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları Başladı

kyk 2015

KYK burs ve kredi başvuruları başladı. KYK başvurularını yapmak için haberimizden yararlanabilirsiniz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs/kredi başvurularının başladığını Bakan Akif Çağatay Kılıç açıkladı. Öğrenciler başvurularını 4 Kasım 2015 tarihine kadar kyknet.gsb.gov.tr adresinden yapabilecek. Binlerce öğrenci uzun zamandır bu anı bekliyordu. İşte KYK burs ve kredi başvuruları ekranı ve tüm detaylar.

KYK burs ve kredi başvurusu için tıklayınız...

KYK Başvuruları alınmaya başladı.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

DİKEY veya YATAY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE (Kurumdan Kredi/Burs Almakta Olan Öğrenciler)

İki yıllık bir yükseköğretim programından yıl kaybı olmadan mezun olup, ara vermeden dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerden ön lisans eğitimlerinde Kurumumuzdan burs/kredi almış olanların 2015–2016 öğretim yılında lisans programında kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesini Kurumumuza göndermeleri halinde öğrenim kredilerinin nakli yapılıp kredi ödemeleri devam ettirilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Dikey geçiş yapan öğrencilerin okula giriş yılı olarak mezun oldukları ön lisans programına kayıt yaptırdıkları tarihi, yatay geçiş yapan öğrencilerin ise ayrıldıkları okula kayıt yaptırdıkları tarihi yazmaları gerekmektedir.

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Burs / öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.

 • -İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
 • -Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.
 • -Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
 • -Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.
 • -Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir.
 • -Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
 • -Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, KYK yurtlarına başvuruların başladığı hatırlatarak, kredi-burs başvurularına ilişkin şu bilgilerine yer verildi:
“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır."

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222'si öğrenim kredisi, 373.548 'si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor.

İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor

Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

BAKAN KILIÇ'TAN AÇIKLAMALAR

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndaki barınma imkanını ciddi anlamda arttığını belirterek, “Önümüzdeki yıl toplam barınma sayımızın 600 bine ulaşmasını hedefliyoruz" dedi. ?

NTV'nin canlı yayın konuğu olan Bakan Kılıç, siyasetten, spora güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Kılıç'a, yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

-Gençlere yönelik taahhütler bu defa seçim beyannamelerin ön plana çıkıyor. Gençler için nelere öncelik verdiniz, bundan sonraki adımlar nelerdir?
- Biz sadece sözle değil özündeki hakları ve gençlere verdiğimiz desteği dile getiriyoruz. Türkiye'deki ekonomik ve sosyal gelişimden en çok pay alacak olan gençlerdir. Bu zaten doğal denge içerisinde yürüyecek olan bir karşılıklı iletişim. Gençlerimizin bugünden kendilerini geliştirip geleceğe yürümeleri çok önemlidir. Onların hem eğitimi ile hem de sosyal alanda kendilerini geliştirmeleri ile ilgili çok imkanlar veriyoruz. Biz bunları vereceğiz demiyoruz, verdik zaten. Daha fazlasını da ortaya koyacağız.
-“Önümüzdeki yıl toplam barınma sayımızın 600 bine ulaşmasını hedefliyoruz"
-Sportif anlamda tesislere baktığımız zaman çok korkunç bir artış var. Bu yeterli değil. Sporda sadece tesis yapmak yetmez. Spordaki gelişimi, insanlarımızı ve gençlerimizi geliştirmek için antrenörlerimizi de ortaya çıkarmamız ve onları geliştirmemiz gerekiyor.
Eğitimle alakalı baktığımız zamansa bakanlığımıza bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndaki barınma imkanını ciddi anlamda artırmış bulunmaktayız. Önümüzdeki bir yıl içerisinde de toplam sayımızın 600 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Zaten seçim beyannamemizde bu var. Gençlere verdiğimiz eğitim anlamında da kredi ve burs desteklerimiz var.
-Kaç öğrenci yaralanacak bu kredi ve burslardan?
-Bir buçuk milyon öğrenci şu anda kredi ve burslardan faydalanıyor. Bu sene tekrar başvurular alınıyor. objektif bir değerlendirme sistemimiz var ve bu sistem, gelir durumunu tamamen kontrol edip farklı kurumlarla bilgileri doğrulayarak, 13 farklı sistem içerisinde yapılan doğrulama sonucunda, kredi ve burs ortaya koyulacak. Bu seneki kredi ve burs oranımız 330 TL ama her sene takvim başında bu artıyor. Bunun yanında yurtlarımızda verdiğimiz 8 TL beslenme desteği var. 2002'de bu aylık 11 TL idi ama şu anda günlük 8 TL.

Bunlar ekonomik olan desteklerdi ama asıl desteğimiz sosyal anlamda kendilerini geliştirmek için olmalı. Örneğin Türkiye'deki her ilde bir üniversite olması kendilerine eğitim anlamında verilen bir destek. Meslek eğitimi önündeki engellerin kardırılmış olması ama aynı zamanda iş dünyasında istihdam ortaya koyacak olan sektörlerle gençlerimizin bir arada olmalarının önünü açıyoruz. Özellikle daha erken yaşlarda iş dünyasıyla bir araya gelmelerini sağlamak üzere projelerimiz var. Ortaya koyduğumuz istihdam destekleri var. İşe başlayan bir gencin priminin devlet tarafından bir yıl ödenmesi gibi desteklemeler söz konusu. En önemlisi özgüvenini geliştirmiş gençlerimiz olmasıdır. Zaten kendilerinin geleceğe daha sağlam adımlarla yürüyeceğini ve Türkiyemizi daha farklı noktalara taşıyacağını düşünüyoruz.

KYK BURS DUYURUSU

Kurumumuz; yükseköğrenim gençliğine Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndaki "Devlet maddi imkânlardan yoksun başarılı öğrencilere öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar." hükmü doğrultusunda,1962 yılından itibaren, 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu gereğince barınma hizmeti ve öğrenim kredisi, 1985 yılından itibaren, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu gereğince katkı kredisi, (2012 yılında sonlandırılmıştır.) 2004 yılından itibaren, 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs Kredi Verilmesine İlişkin Kanun gereğince burs vermektedir.

Ayrıca; 2011-2012 öğretim yılından itibaren de, 6082 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeye istinaden; yurtdışında yükseköğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerine burs/öğrenim kredisi verilmektedir. 6 Mart 2004 tarihinde yürürlüğe giren 5102 sayılı Kanunla; diğer kurum ve kuruluşların burs ve kredi verme yetkileri kaldırılmıştır. Kurumumuz burs ve kredi verme konusunda tek yetkili kılınmıştır. Böylece mükerrerlik önlenerek daha fazla sayıda öğrenciye daha fazla miktarda yardım yapılması imkânı sağlanmıştır.

Öğrencilerin başvuruları www.gsb.kyk.gov.tr adresinden Kurumca ilan edilen tarihlerde internet üzerinden alınmaktadır. Öğrencilerin kredi/burs başvuruları birlikte alınmakta ve birlikte değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda mevzuata uygun öğrencilere burs ve kredi tahsisi yapılmaktadır.

Öğrenciler kredi/burs başvurusu yaparken başvuru index sayfasını dikkatlice okumaları ve başvuruyu bu yönlendirmelere uygun olarak yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerimizin başvuru esnasında bildirdikleri özel durumlarına ilişkin belgeleri (başvuruda belirtilmektedir) süresinde Kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. İnternet başvurusu üzerine alınan bilgiler kamu kurumlarından teyit edilmektedir.

Öğrenciler başvuru sonuçlarını Kurum internet sayfasından Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası ile girerek sistemden öğrenebileceklerdir. Başvuru ve öğrenci durumları ile ilgili www.gsb.kyk.gov.tr internet adresinden ve 444 19 61 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirler

KYK BAŞVURULARI :

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yüksek öğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren ,
Özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri, başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde www.kyk.gov.tr adresinden yapacaklardır.

Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.

KYK'NIN İNTERNET SİTESİNDEKİ DUYURU

İlk defa Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren, ilk defa lisansüstü programlara katılacak öğrencilerle yatay ve dikey geçiş yapacak öğrenciler ve kurum yurtlarında kalıp öğrenim süresini uzatan öğrencilerin başvuruları ise daha sonra alınacak.

Son güne kadar güncelleme imkânı var

Üniversite sonuçlarının açıklanması ve yerleştirme işlemlerinin sona ermesinin ardından KYK yurtlarında barınacak öğrencilerin başvuruları, dün gece (10Ağustos Pazartesi )itibariyle alınmaya başlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada yurt başvurularının 17 Ağustos 2015 Pazartesi gecesi saat 23:59'da sona ereceği hatırlatılarak, internet üzerinden alınacak başvurulardan; ilk kez üniversite kazanan öğrencilerle ara sınıflarda okuyan öğrencilerin yararlanabileceği belirtildi. Öğrenciler başvurunun son gününe kadar bilgilerini de güncelleyebilecek.

Başvurusunu daha sonra yapacaklar

İlk kez özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, İlk kez lisansüstü programlara katılacak öğrenciler, 2015-2016 öğretim döneminde yatay ve dikey geçiş yapacak öğrenciler ve kurumun yurtlarında kalıp öğrenim süresini uzatan öğrenciler ise başvurularını daha sonra yapacak.

Bilgileri 11 devlet kurumu teyit edecek

Başvuruda bulunan bütün adayların durumları, 11 devlet kurumundan alınan bilgiler doğrultusunda değerlendirilecek. Yurt müracaat sonuçları yakın bir tarihte kamuoyuyla paylaşılacak.

Başvurusu değerlendirilmeyecekler

Örgün eğitime kaydı olmayanlar, kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası“ almış olanlar, taksirli suçlar hariç sabıka kaydı bulunan öğrenciler, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler, ailesinin ikametgâhı okulun bulunduğu belediye sınırları içerisinde bulunanlar ve ücretle sürekli bir işte çalışan veya sürekli geliri olan öğrencilerin yurt başvuruları değerlendirilmeyecek.

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
• Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
• Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
• Yabancı uyruklu öğrenciler,
• Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
• Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
• Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci
• Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
• Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Niksar Hüseyingazi Köyü-YAYLA
  Niksar Hüseyingazi Köy...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün968
  mod_vvisit_counterDün2419
  mod_vvisit_counterBu Hafta6330
  mod_vvisit_counterBu Ay37804
  mod_vvisit_counterToplam16841593

  Şu anda 42 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız