24 Ocak 2019, Perşembe
   
Yazı Boyutu

Mihrican Bahar 50.Sanat Yılında Ekin Tv'de

mihrican bahar canli konser

MİHRİCAN BAHAR 50. SANAT YILINI KUTLUYOR

Sanat hayatında yarım asrı geride bırakan, müzik dünyasına birbirinden değerli eserler katan, Tokat türkülerinin efsane ismi, Mihrican Bahar, 50. Sanat yılını dostları ve sevenleriyle birlikte kutlayacak

Türkiye o'nu 1979'da TRT ekranlarında söylediği, Başındaki yazmayı sarıya mı boyadın, türküsüyle tanıdı. Tokat türkülerinin efsane ismi, Mihrican Bahar, Orhan Gencabay, Ali Ekber Çiçek, Ali Kızıltuğ gibi birçok dev isimlerle ortak projelerde yer aldı. Müzik dünyasına birbirinden değerli eserler katan sanatçı şimdi 50. Sanat yılını kutlamaya hazırlanıyor. Etkinlikte sanatçı geçmişten günümüze müzik ziyafeti de verecek.

Etkinlik Komitesi adına bir açıklama yapan Bayram Güvercin, Türk halk müziğinin önemli değerlerinden biri olan sanatçımız eserleri ve yorumu ile Türk halk müziğine, bölge kültürüne önemli katkılar sağlamış, 50 yıldır söylediği Türkülerle Türkü severlerin gönlünde taht kurmuştur. Hayatını müziğe adamış sanatçımıza vefa ve sevgi gecesinde tüm müzik severleri etkinliğe davet ediyoruz, etkinlik TOKGÖNÜL Derneği, Ekin TV ve Tokatlı Derneklerin katkılarıyla yapılacak, gecede ünlü isimlerde yerini alacak dedi.

Mihrican Bahar 50. Yıl etkinliği 04 Ekim Pazar günü akşam saat 20:00 - 24:00 arası Ekin TV Stüdyosunda yapılacak ve program canlı yayınlanacak.

İrtibat Telefon: 0531 459 85 92

 Kaynak: Tokat Gündem

Mihrican BAHAR Kimdir?

2 Şubat 1941 Tokat’ın Reşadiye Kazasının Beşdere köyünde doğdu. 8 aylıkken anne kucağında, geçimini ormancılık ve hayvancılıkla sağlayan Tokat’a 35 km uzaklıktaki Sarıtarla köyüne geldi. Çocukluk yıllarını geçirdiği Sarıtarla köyünden kader o’nu İstanbul yoluna düşürdü.

İstanbul’da tanıdığı tek kişi olan eniştesi Rahmetli Hüseyin DEMİREL o’nu konfeksiyonda bir işe yerleştirdi. Tek oda tuttu ve orada yaşamaya başladı. Devamını Mihrican BAHAR şöyle anlatıyor;

“Konfeksiyonda çalışırken bir gün patronumuz:  ‘Kızlar, ben kumaş almaya gidiyorum. Burası size emanet’ dedi. Biz işe devam ederken kızlar dediler ki: ‘Hadi sırayla türkü söyleyelim.’ Sıra bana geldi. Memleket hasreti, sıla hasreti gözümde tütüyordu. Ana, baba, kardeş hepsine hasrettim. Bir uzun hava tutturdum.


‘Kışlalar doldu bugün
Doldu boşaldı bugün
Gel kardaş görüşelim
Ayrılık oldu bugün
Naçar elinden vah vah yar yar yar’

Sesim o kadar yapmış ki, yan atölyedekiler kapıda dizildi. Tam o sırada patronumuz elinde kumaşlar geldi. Kim dedi, bu türküyü söyleyen, çabuk dedi bana söyleyin. Ben başımı yere eğdim, başıma gelecekleri sezmiştim. Ben idim ustam, dedim. ‘Çabuk, makine bırak, direk yukarı gel. Senin işine son veriyorum. Tüm millet bırakmış işi gücü seni dinliyor. Hadi kızım sen git, ses sanatçılığı yap, ekmeğini oradan kazan’ dedi. Ben yalvardım yakardım, ne yaptıysam. ustamı ikna edemedim. Anladım orada işim bitmişti.”

1965 yılında bir arkadaşı vasıtasıyla tanıştığı oyuncu Baki TAMER’i bürosunda ziyaret edip durumu anlattı, ses sanatçısı olmak istediğini söyledi. Baki TAMER’in yardımıyla Urfalı Cemil CANKAT ile birlikte turneye çıktı. Turnede sahneye çıktığı ilk yer Trakya da Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesi idi.

1 yılın süren turnenin sonunda yeteri kadar tanınmadığı düşüncesiyle, işçi olarak Almanya’ya gitti. Siemens fabrikasında işçi olarak çalışırken saz üstadı Halim GİRESİNOĞLU ile tanıştı. Halim GİRESİNOĞLU’nun vasıtasıyla Almanya’da düzenlenen ses yarışmasına katıldı ve 1. Oldu.

1970 yılında Türkiye döndükten sonra yanık sesi ve yöresel okuyuş tavrını hakkıyla icra etmesiyle dikkat çeken sanatçı birçok kaset ve plak yaptı. Pelit film sahibi yönetmen Hidayet PELİT’in teklifiyle ile Uğraş (ölümden ötesi yok) (1973) ve Ben Köyümün Delisiyim (1980) filmlerinde rol aldı.

Kaset çalışması için tanıştığı TRT Yücel PAŞMAKÇI ve arkadaşlarının tavsiyesiyle radyo ile tanıştı. Radyo ile tanışmasıyla birlikte bilinmeyen Tokat türkülerinin derlemelerini yaparak TRT arşiv kayıtlarına alınmasını sağladı.

Mehmet ÖZBEK’le tanışması o’nu radyodan sonra beyaz camın önüne çıkardı. Türkiye o'nu 1979 'da TRT ekranlarında söylediği "Başındaki yazmayı" türküsüyle tanıdı.

Başçiftlik ise 1984 yılından düzenlenen 1. Halı ve Spor Festivalinde söylediği "Halı dokurum halı" türküsüyle yakından tanıma fırsatı buldu.

Mihrican BAHAR; Orhan GENCEBAY, Ali Ekber ÇİÇEK, Ali KIZILTUĞ ile ortak projelerde de yer aldı.

Mihrican BAHAR; Murat AKKAYA gibi değerli bir sesi, yöresel müziğimize kazandıran kişidir. Murat AKKAYA o günleri şöyle anlatıyor;
1978'de İstanbul'a geldim ve ilk olarak Şemsi Yasduman'ın saz dükkanın da o zamanlar istanbul radyosu sazcılarından biri olana Kenan Şavklı'dan usül dersleri aldım. İstanbul radyosuna mahalli sanatçı olarak 5 türkü okudum ve denetimlerden geçtikten sonra TRT radyosunda yayınlanmaya başladı. Aynı zamanda düğün salonların da çalmaya başladım.
İlerliyen aylardan sonra o zamanlar tanınmış sanatçı ve köylümüz olan Mihrican BAHAR ve Bahar Kasetçilikle tanıştım. Bu sayede Bahar kasetçiliğe 1980 yılın'da Gülyarim olan ilk kasetimi çıkardım. “

Mihrican BAHAR, Tokat türkülerini ülkemizde ulusal düzeyde ilk söyleyen ve tanıtan sanatçıdır.

Cahit DÜNDAR ile evli olan Mihrican BAHAR, Volkan ve Bahar adında iki evlada sahip.

Başlıca albümleri; 
1.   Dereler Gölgelendi
2.   Mihrican BAHAR - 4
3.   Mihrican BAHAR - 5
4.   Mihrican BAHAR - 8 (Kınalım)
5.   Almanya’dan yar gelir
6.   Bir kuzu taş dibinde (Yokluk)
7.   Bir Lokma Ekmek İçin
8.   Deli Şükrü
9.   Derdimi Dağlara Yandım
10.  Evlimisin Bekarmısın
11.  Kara Çadırın Kızı
12.  Nerden Geliyon Yolcu
13.  Fadiğim
14.  Derdimi Dağlara Yandım
15.  Mihrican Bahar - 7
16.  Bulamadım
Kaynak: basciftlik.net
Facebook'ta Paylaş

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün860
mod_vvisit_counterDün2419
mod_vvisit_counterBu Hafta6222
mod_vvisit_counterBu Ay37696
mod_vvisit_counterToplam16841485

Şu anda 78 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız