23 Ocak 2019, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

Galeri
 
Önceki Sonraki
Niksar Beyçayırı ( Huruçayırı ) Köyü
Niksar Beyçayırı ( Huruçayırı ) Köyü
Huruçayırı köyü ismi ile kurulan köyümüz 1986/1987 yılında Beyçayırı köyü ismini almış olup, 2009 mart mahalli seçimlerini kazanan Sümer GÜN Köy Muhtarı olmuştur.

Köyümüzün Nüfusu 1997′ de 218, 2000′ de 218 olup, 2007 yılında yapılan Adrese Dayalı Nüfus sayımında ki Nüfusu 164 dür. Bu sayının 81 Erkek 83′ ü Kadın’ dır.

Beyçayırı köyü Karadeniz Bölgesi’nde, Orta Karadeniz Bölümü’nün iç kesiminde yer alan; Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köyüdür.

Köyümüzde Orta Karadeniz Bölümü İklimiyle, İç Anadolu İklimi arasında bir geçiş iklimi görülür. Kışlar genellikle ılık ve yağışlı, yazlar sıcak geçer.

Beyçayırı köyü 40° 35’ kuzey enlemi ile 36° 58’ doğu boylamı üzerinde bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 350 m olup kuzey batısında Sarıyazı Köyü, güneybatısında Huru köyü güneyinde Güdüklü Köyü,güneydoğusunda Yolkonak , Kuzeyinde Babaköyü ile çevrilmiştir. .

Köyümüzün Kuzey Batısnıda Çatal Tepe Güneyinde Memük Tepe ve Kuzeyinde Niksar Ovası yer almakta olup, içinden Kelkit Çayı geçmektedir. Niksar Ovasının ve Köyümüzün toprakları Kelkit Çayı ve irili ufaklı kolları vasıtasıyla sulanır.

Köyümüz Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı’nda yer almaktadır. Bu nedenle , her dönemde önemli yer sarsıntılarına tanık olmuştur.

Köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvacılıktır. Köyümüz civarında Sanayi bölgeleri olmadığından dışarı göç vermiştir.

Köyümüzde Sağlık Evi, İlkokul bulunmaktadır. Su şebekesi ve kanalizasyon şebekesi Mevcuttur. İlçeye ve ile devamlı ulaşım imkanı vardır.

Köyümüz İnsanı sıçak kanlı, sevecen , güler yüzlü ve Misafir Perverdir.

Köyümüzde Tarihi yapıtlar bulunmamaktadır. Fakat Köyün yanı başında olan Çatal Tepe’ nin zirvesine tırmanarak Niksar Ovasın eşsiz güzelliği seyridilebilir ve hatıra fotoğrafı çekilebilir.
Derleyen:Adem BIYIK
http://www.beycayiri.com/


-----------

Beyçayırı, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

[b] Tarihi[/b]
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

[b]Kültür[/b]
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.köy niksara çok yakındır.fakat dışarıya özellikle istanbul başta olmak üzere çok göç vermiştir.kışın köyde çok az insan kalmaktadır.yemek kültürümüz niksarın diğer köylerindeki yemeklerle aynıdır.fakat hamur işi ve katmer köyde çok tutulur.özellikle ramazana özgü bişi denen ince bir katmer vardır saçta pişirilip üzerine tereyağı sürülüp yenir çok nefis bir hamurişidir.genellikle sahurda yapılır.yazın izine gelen köylülerimizle köyümüz şenlenir.köyümüz TÜRK OLUP SÜNNÜ HANEFİ MEZHEBİNDENDİR.TARIM VE HAYVANCIK GEÇİM KAYNAĞIDIR.

[b]Coğrafya[/b]
Tokat iline 58 km, Niksar ilçesine 14 km uzaklıktadır.

[b]İklim [/b]
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

[b]Nüfus[/b]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 219
1997 218

[b]Ulaşım[/b]
Köyümüzün 1 km yanından geçen uluslararası E80 karayolu, Düzce Kaynaşlı'dan başlayarak, Gerede, Kurşunlu, Çerkeş, Tosya, Osmancık, Gümüşhacıköy, Merzifon, AMASYA, Taşova, Erbaa,(Beyçayırı köyü) Niksar, Reşadiye, ERZİNCAN, Tercan, Pasinler, Horasan, Doğubeyazıt ve Gürbulak sınır kapısından İran'a kadar uzanmaktadır. Dört mevsim ulaşıma açık olan E80 karayolu, son dere düzgün olmakla beraber, tek şeritli asfalttır.

[b]Ekonomi[/b]
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

[b]Muhtarlık[/b]
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Sümer GÜN
2004 - Osman ARSLAN
1999 - Osman ARSLAN
1994 - Bekir BIYIK
1989 - Bekir BIYIK
1984 - Bekir BIYIK
1979 - Bekir BIYIK
1974 - Bekir BIYIK
1969 - Bekir BIYIK
1964 - Bekir BIYIK
[b]Altyapı bilgileri[/b]
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık Evi: Rahmetli Recep YAZICIOĞLU'nun Valiliği döneminde Devlet-Köylü işbirliği ile yapılıp ve bizzat rahmetli tarafından açılışı yapılarak hizmete başlamış olan, bir dönem faaliyet gösterdikten sonra görevli ebe-hemşire verilmediği için kapanmıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Bey%C3%A7ay%C4%B1r%C4%B1,_Niksar
Tarih: 02 Ara 2009
İzlenme: 5314
Boyut: 600 x 450 / JPG
Dosya Boyutu: 82,91 KB
( Oy Yok )
DatsoGallery By Andrey Datso
Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Niksar Hüseyingazi Köyü-6
  Niksar Hüseyingazi Köy...

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün2402
  mod_vvisit_counterDün1340
  mod_vvisit_counterBu Hafta5345
  mod_vvisit_counterBu Ay36819
  mod_vvisit_counterToplam16840608

  Şu anda 25 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız