09 Aralık 2018, Pazar
   
Yazı Boyutu

Galeri
 
Önceki Sonraki
Gözpınar ( Buğama ) Köyü Niksar
Gözpınar ( Buğama ) Köyü Niksar
Gözpınar, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi .Köyün tarihi 350 yıla yakındır. Köyün resmi adı GÖZPINAR köyü olup,halk arasında buğama denir. Köyün adı zamanında buralarda boğa güreşi yapıldığı için oradan kalmıştır. Köyde o zamanlar Rumlar oturmakta olup, köyden Ahmet Çavuş, Memet Onbaşı gibi değerli gaziler çıkmıştır. Köy dışında hala Rum kalıntıları bulunmaktadır. Arkeologlar bunları incelemektedir. Komşu köylerden Yakınca, Gökçeli kasabası, Sorgun (gürcü), İskili (muhacir) ve Kümbetli'dir. Köy tarihini çok iyi bilen yaşlılar vardır. Köy halkı Mesudiye, Erzurum, Amasya, Tokat ve Artvin taraflarından gelen sünni Türklerden oluşmaktadır.köy halkı oğuzların kayı boyundan gelmekte olup yüzde yüz hakiki saf türk ırkındadan oluşmaktadır.ayrıca köyde türk-islam gelenekleri büyük bir titizlikle uygulanır.köy halkı yirmiye yakın sülaleden oluşur. köy AŞAĞI MAHALLE,YUKARI MAHALLE ve KIZILAY MAHALLESİ olmak üzere çok büyük üç mahalleden oluşur.köyde herkes birbiri ile akrabadır.kız alıp verme için köy içinden tercih edilmekle beraber çevredeki SÜNNİ köylerdende kız alıp verilir.bu vesileyle GÖZPINAR KÖYÜ niksardaki ve ERBAA,daki bütün SÜNNİ KÖYLERLE akrabadır.

Gelenek ve gelir kaynağı .
Köyün kendine özgü gelenek ve görenekleri vardır. Köyde üzüm yaprağı meşhurdur. Üzüm, tütün ve yaprak yetiştirip satarak köye ve köylüye maddi katkı sağlamaktadır. Hayvancılık fazla gelişmemiştir. . Köyde yaklaşık 400 hane oturmaktadır. Kışın yaklaşık 900 olan nüfus yazın 3000 kişiye kadar çıkmaktadır. Köyde 1 cami, 3 bakkal, 1 kasap, 3 kıraathane, 1 kuran kursu ve 2 katlı 6 derslikli 3 öğretmenli bir okul bulunmaktadır. Köyün yolları tamamen asfalt olup köy içinin yolu biraz bozuktur. Kanalizasyon şebekesi olup, sular evlere akmaktadır. Her evde sabit telefon bulunmaktadır. Ayrıca ulaşım çok kolaydır. Köyde ortalama 20 tane transit minibüs, 30 tane taksi, 100'e yakın traktör mevcuttur. Köy bir tepenin etrafında kurulmuş olup, önü tamamen ovadır. Bu verimli arazilerde başta bağcılık ve üzümcülük olup ayrıca tütün, sebzecilik, şeker pancarı ve bakliyat yetiştirilmektedir. Ayrıca elma ve şeftali meyveleri başta olmak üzere meyve üretimi yapılmaktadır. Hayvancılık azdır. İstanbul'da yaklaşık 500 haneye yakın köylü vardır. İstanbul Şirinevler'de "GÖZPINAR KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ" vardır. Derneğin görevleri; hemşerilerin birliğini sağlamak, yoksul hemşerilerin ihtiyaçlarını sağlamak, cenazeler olduğu zaman köye götürmek, piknik, mevlid ve ramazanlarda iftar yemeği vermektir. Köyden çok miktarda başta imam, öğretmen, teknisyen, sağlık memuru gibi memurlar yetişmiştir. Bununla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri başta olmak üzere çok sayida kurum ve kuruluşda bürokrat olarak çalışan hemşerimiz de bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul Ataköy semtinde kapıcılık yapan köylüler vardır. Yine İstanbul'da başta cep telefoncu, market, nalbur, büfe ve manavcılık yapan esnaf hemşeriler de vardır. Köyün camisi eskidiği için yıkılıp yerine yeni bir cami yapılmaktadır. Yine köye park ve futbol sahası yapılması gündemdedir. Köy çok vatansever olup çok sayıda şehit ve gazi vermiştir. Köye ulaşım çok kolay olup Niksar ve Erbaa ilçelerinin ortasında bulunmaktadır. Her iki ilçeye de onbeş dakika mesafesi vardır. Köy Niksar ilçesinin en güzel köyüdür. Her gün Niksar ve Erbaa'ya en az 15 tane minibüs kalkmaktadır. Köyün kendine has konuşma şivesi vardır.

Köyde Kullanılan Sözler;

sorutmak (ayakta durmak)
badal (merdiven basamağı)
gocuh (palto)
saho (ceket)
mintan (gömlek)
gostil (patetis)
topul (domatis)
pantun (pantalon)
bovülce (fasulye)
it üzümü (böğürtlen)
zoval (kızılcık)
badi (ördek yavrusu)
ferik (civciv)
komüş (manda)
paldırcan (patlıcan)
kuşluk vakti(sabah)
Coğrafya .
Tokat iline 77 km, Niksar ilçesine 24 km, Erbaa ilçesine 25 km uzaklıkta olup, bu yerlere hergün ulaşım sağlanmaktadır. Köy, karadeniz iklimine sahip olup, kışları yağmurlu ve karlı olup yazın ise yarı kurak ve sıcaktır.

İklim .
Karasal ve Karadeniz iklimi özellikleri göstermektedir.

Nüfus .
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 735
2000 692
1997 1907

Ekonomi .
Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyün en önemli gelir kaynağı bağcılıktır. Üzümü pek para etmese de asma yaprağı çok değerlir. Meşhur Tokat yaprağının yetiştiği yer Niksar-Erbaa ovasıdır ve Gözpınar köyü asma yaprağı yetiştiren köydür ve köye ciddi anlamda gelir sağlamaktadır.ayrıca köyümüzün çok güzel ormanı ve mesire yerlerimiz vardır.bu mesire yerlerinden buğama çamlığıda denilen eski erbaa yolu üzerindeki ormanlık mevkiye Mustafa KOÇ ve ortakları tarafından ALABALIK TESİSLERİ açılmıştır.buradaki beş oluklu çeşmeden bol miktarda ve balık üretimi için mükemmel ve ideal olan su vardır. Ayrıca etrafıda mesire yeridir ve piknik için düzenlenmiştir. Buraya özellikle hafta sonları olmak üzere ortalama her gün en az elli araba aile piknik yapmak ve lezzetli ve taptaze alabalık ızgara yemeye gelir. Bu tesisler köyümüzün hem köyümüze katkı sağlar hem de köyümüzün imajınına olmlu katkılar yapar. Bunun içindirki gözpınar-buğama köyü niksarın en tanınan ve bilinen köyüdür.ayrıca buğama çamlığı piknik ve alabalık tesislerimizde tokat kebabı ve değişik ızgaralarda yaptırıp yanında köyümüzde üretilen taze sebzelerden yapılan çoban salatası ve doğal kömüş ve inek sütünden yapılan bol köpüklü ayranı içmeye doyum olmaz. Gözpınar köyümüze mutlaka yine gelmek için can atarsınız.

Muhtarlık .
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: :(2009) - salih DEMİRTAŞ

2004 - Salih Karaçam
1999 - Recep Çalışkan
1994 - Salih Karacam
1989 - Duran Dal
1984 - Ferzi Aytekin
Altyapı bilgileri .
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Gözpınar köyünde eski olan cami Şubat ayında yıkılıp, yenisine hemen başlanarak Aralık 2007 itibariyle kaba inşaatı tamamlanarak bir katı ibadete açılmıştır.camimizin tüm kaba inşaatı mayıs 2008 tarihi itibariyle bitmiş olup sadece çevre düzenlemesi ve ince işleri kalmıştır.ayrıca minareside tamamlanmıştır.camimizin minaresi niksar köyleri camilerinin içinde en uzun olanıdır,tam 55 metre uzunluğunda olup çift şerefelidir.camimiz niksardan bile görünecek kadar büyüktür.ve çok yakında inşallah tamamen hizmete açılacaktır.emeği geçen herkesten ALLAHU TEALA razı olsun. KASIM 2008 itibari ile camimizin minaresi dış kaplamaları tüm elekrik ve su tesisatı pencereleri ve tüm işleri bitirilmiştir.sadece camimizin içinin ince işleri kalmıştır bunlarda ALLAHIN izniyle en yakın zamanda yapılıp çevre düzenlemesinin ardından törenle hizmete açılacaktır.camimize yaptıkları katkılardan dolayı VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE-NİKSAR BELEDİYESİNE-ERBAA BELEDİYESİNE-TOKAT BELEDİYESİNE-ŞİŞLİ BELEDİYESİNE-GÖKÇELİ BELEDİYESİNE-KOMŞU KÖYLER KÜMBETLİ YAKINCA SORHUN BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM NİKSAR ve ERBAA KÖYLERİNE-SAYIN TOKAT MİLLETVEKİLLERİNE-DİYANET İŞLERİNE-ERBAA ve NİKSAR ESNAFINA-BAŞÇİFTLİK BELEDİYESİNE-GÖZPINAR KÖYÜ DAYANIŞMA DERNEĞİNE-İSTANBULDAKİ GÖZPINARLI ESNAFLARA-İSTANBULDAKİ GÖZPINARLILARA-CAMİ YAPTIRMA DERNEĞİMİZE-BURDA ADINI HATIRLAYAMADIĞIMIZ KATKISI OLAN BÜTÜN HEMŞERİLERİMİZE ve tüm GÖZPINARLILARA-SAYIN MUHTARIMIZ ve KÖY BÜYÜKLERİMİZE-DETEĞİNİ ESİRGEMEYEN HERKESE SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİZ.
http://tr.wikipedia.org
Tarih: 21 Kas 2009
İzlenme: 8668
Boyut: 604 x 453 / JPG
Dosya Boyutu: 93,93 KB
( Oylar: 4 )
DatsoGallery By Andrey Datso
Facebook Sayfamız

Giriş Yap

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1245
mod_vvisit_counterDün8041
mod_vvisit_counterBu Hafta16721
mod_vvisit_counterBu Ay19790
mod_vvisit_counterToplam16770475

Şu anda 35 ziyaretçi online.
Facebook Sayfamız

Niksar Hava Durumu

Niksar  

Facebook Sayfamız