23 Ocak 2019, Çarşamba
   
Yazı Boyutu

Galeri
 
Önceki Sonraki
Niksar Çengelli ( Hoşulu ) Köyü
Niksar Çengelli ( Hoşulu ) Köyü
Çengelli, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi.
Köyün ilk adı Hoşulu'dur. Köyün bir kısmı 1948 yılında şimdiki adı Özalan beldesi olan Olukalan köyünden, bir kısmı da Ordu'nun Korgan ilçesinden gelenlerle oluşmuştur. Köy genelde akrabadır ama daha sonralarıda Reşadiye - Bereketli'den, Sivas'tanda gelenler olmuş köy üç mahalleden oluşmuştur.

Kültür.
Köyün kültürü ilçeye yakın olmasından dolayı ve genelde akrabalardan oluşmasından dolayı korunma çabası yoğunluk kazanmıştır.halk karadeniz kültürünün çoğunu taşır bunun yanı sıra içanadoludan da bazı izlenimler sunmaktadır.dostluk kardeşlik ve komşuluk had safhadadır.tatsızlık ve huzursuzluk olmaz.sakin bir yaşam vardır.hatta zaman zaman da imece lik te kendini göstermektedir bu da hala ilişkilerin iyi olduğunun bir habercisidir.köyde alevi/bektaşi kültürü yoğundur bunun yanı sıra kilci denilen bereketlili nufus,gürcü nufus,ve bir kaç hane de kürt nüfüs vardır.

yemeklerine gelince anlatmakla bitmez film ve belgesel konusudur bir başına.yemeklerinde çok yoğun derecede karadeniz yemekleri ağır basmaktadır.aşırı derecede yemek çeşidi vardır alt alta sıralasak sayfalar boyunca yazmak zorunda kalırız.

ençok lahana yemekleri,mısır yemekleri,patates yemekleri,değişik yeşil sebze ve ot yemeklerivb.yapılır.sadece mısırın içinde olduğu en az onbeş yemek yapılır mısırın da gene öyle.mısırla kara pancarın birlikte birçok yemeği yapılır.yemeklerinden bazıları şunlardır;sulu pancar,dallama,kepilleme,gürcü pancarı,guru bulgurlu,dolma,goruklu,pırasa dolması,cılbır,pancar kavurması,pancar turşusu,mısır çorbası ,ayranlı mısır yemeği,sütlü mısır yemeği,togalı mısır çorbası,mısır unlu mısır çorbası.bulamaç,helle,poot (bu üç yemek mısır unundan yapılır)mısır unundan ayrıca helva yapılır pekmezle.kuş burnu pekmezi,elma pekmezi,erik pekmezi,kızılcık pekmezi,şekerpancaru pekmezi,armut pekmezi vb.kısaca özetlerzek bu saydığımız yemekleri köy aşçılarından yeter özdemir yıllarca köyün yemekçiliğini davet olsun düğün olsun mevlit nişan olsun cenaze olsun büyük özveriyle yapmıştır bunun yanı sıra gülhanım gümüş te köye özgü yemekleri lezzteli bir biçimde yapmaktadır,günümüzde bu kişiler yaşlılıktan ve hastalıktan dolayı yapamamaktadırlar ancak gene yeter özdemir kadar gelini ergül özdemir bu geleneği şimdi istanbulda sürdürmektedir.bu lezzetli yemeklerin tadına bakmak isteyenler

Coğrafya.
Tokat iline 59 km, Niksar ilçesine 4 km uzaklıktadır.geniş makilik leri plsada artık köyün doğu sundaki dağlar komple çamlık tır.al tarafında kelkit çayı geçmektedir.üstarafından dsi kanalı geçmektedir.bir adet saytepe adında tepesi vardır.geneli kavaklık olan arazisi (kavakçılık çok gelir getirmiştir,ilk temellerini bahce olarak diken Dursun Yavuz atmıştır kavakçılığın)tesviyeden sonra çıplak hal almıştır.yeşil bir bitki örtüsü vardır.sulak arazisi her türlü mahsüle uygundur.iklimi karadeniz iklimi ile örtüşmektedir.mevsimler hemen hemen eşit seyretmektedir.

İklim.
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 178
1997 249

Ekonomi.
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yıllarca tarım ve hayvancılık köyün üst tarafından sulama kanalı alt tarafından Kelkit çayı geçmesin den dolayıyoğun şekilde yapılırdı. Tokat ve Niksar ekonomisine şeker pancarı, mısır, buğday, domates, patates, ayçiçeği, çeltik, sebze ve birçok meyve ile katkıda bulunmuştur.köyün arazisi verimli, olup yılda iki kez mahsul alınmaktadır . Verimli köy arazisi 2004-2005 yılları arasında modern tarım için tesviye ve yenileme çalışmaları yapılmş olup halen bitmemiştir ama arazinin verimi gün geçtikçe artmaktadır.köy halkının geliri diğer çevre köylerden çok çok iyidir,hatta hemen her hanenin istanbul ve bursa gibi yerlerde birer,ikişer dairesi bulunmaktadır.Halk tarıma yöneldiğinden hayvancılıktan yavaş,yavaş vazgeçmiştir.

. Köyde önceleri karasığır, carse, hoştein, montofon, ve camız yetiştirilirdi, sonraları ise karasığırların süt yönünden verimsizliğinden dolayı, ala inek dediğimiz hollanda inekleri, simenter ink ler gibi cins inekler yetiştirilmektedir. Ama artık halk göçler ve tarımdan dolayı bu da azalmıştır. Önceleri tarım ve hayvancılıö iyi iken köy halkı istanbul da yaşayan akrabalarına yıllarca destek olmuşlardır.
Muhtarlık.
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İzzet Kışlakçı
1999 - Mehmet Kışlakçı
1994 - Şuaip Gümüş
1989 -
1984 -
1957 - Köyün ilk Muhtari Dursun Yavuz
Altyapı bilgileri.
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.köyün içme suyu niksar belediyesi şebeke suyunundan temin edilmektededir.köyün kanalizasyonu yapılmıştır.Her hanenin telefonu bulunmaktadır hatta bazı evlerde inter net dahi bulunmaktadır. sağlık evi vardır fakat ilçeye yakınlığın dan dolayı köye ebe verilmemektedir.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup eski iran ırak.ve doğu illerine yıllarca ulaşım sağlamıştır.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.niksarın bir çok köyüne göre alt yapı eksiksiz ve tamdır.
http://tr.wikipedia.org/
Tarih: 21 Kas 2009
İzlenme: 7090
Boyut: 800 x 600 / JPG
Dosya Boyutu: 108,03 KB
( Oy Yok )
DatsoGallery By Andrey Datso
Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Facebook Sayfamız

Son Mesajlar

 • Görüntülenecek mesaj yok
 • niksar 360

  Mekke Canlı Yayın

  forum

  Albümden Resimler

  
  Harman kapısı ve Patoz
  Harman kapısı ve Patoz

  Giriş Yap

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
  mod_vvisit_counterBugün119
  mod_vvisit_counterDün2419
  mod_vvisit_counterBu Hafta5481
  mod_vvisit_counterBu Ay36955
  mod_vvisit_counterToplam16840744

  Şu anda 43 ziyaretçi online.
  Facebook Sayfamız

  Niksar Hava Durumu

  Niksar  

  Facebook Sayfamız